پمپئو: دولت بایدن می‌خواهد رژیم ایران را «شریک اصلی» آمریکا در خاورمیانه کند

«جمهوری‌خواهان باید مانع پیشروی دولت کنونی در این مسیر شوند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو، وزیر خارجه جمهوری‌خواه ایالات متحده در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، دولت دموکرات جو بایدن را متهم به تلاش برای تبدیل حکومت ایران به «شریک اصلی» آمریکا در خاورمیانه کرد، و هشدار داد که این کار برای متحدان منطقه‌ای آمریکا همچون اسرائیل و پادشاهی سعودی به‌شدت خطر دارد.

شبکه خبری «فاکس نیوز»، روز سه‌شنبه در گزارشی نوشت، پمپئو در گفت‌وگویی با رئیس کمیته ملی جمهوری‌خواه رونا مک‌دانیل در پادکست‌ «آمریکای واقعی»، با تاکید بر اینکه اعضای تیم امنیت ملی بایدن عموما در دوران باراک اوباما، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا نیز در همین پست خدمت می‌کردند، ادعا کرد که دولت بایدن «نهمین سال دولت اوباما-بایدن برای تبدیل رژیم ایران به شریک اصلی آمریکا در خاورمیانه» را پشت سر می‌گذارد.

به گفته وزیر خارجه پیشین آمریکا، «این نه تنها برای کشورهای حاشیه خلیج و اسرائیل خطرناک است، که بر امور داخلی آمریکا نیز تاثیر منفی می‌گذارد.» پمپئو افزود: «در حالی که همه فهمیده‌اند که اسرائیل در خاورمیانه یک شریک مهم دموکراتیک است، بخش‌ چمشگیری از حزب دموکرات کاملاً ضدیهود هستند.» منظور پمپئو افرادی مانند ایلهان عمر و الکساندرا اوکاسیو-کورتز، نمایندگان دموکرات کنگره، و سناتور برنی سندرز، نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری در سال‌های 2016 و 2020 است.

پمپئو سپس نظر خود را متوجه خطرات حوثی‌های شورشی برای پادشاهی سعودی کرد و گفت: «یک گروه تروریستی در کشوری به نام یمن وجود دارد. آنها را حوثی می‌نامند، و گروهی قبیله‌ای هستند. آنها یکی از نیروهای نیابتی ایران هستند. آنها مشخصا تروریست هستند، ولی دولت [بایدن] می‌گوید نه، ما می‌خواهیم آنها را از فهرست تروریسم خارج کنیم. امروز آنها به پادشاهی سعودی موشک پرتاب می‌کنند، آن هم در حالی که آمریکایی‌های بسیاری در حال سفر به ریاض و جده و باقی نقاط این کشور هستند. بالاخره یک آمریکایی کشته خواهد شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم