استقرار دائمی دو ناو جنگی بریتانیا در آب‌های آسیا

ژاپن میزبان حضور بزرگترین نیروهای نظامی ایالات متحده در خارج از این کشور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت بریتانیا اعلام کرد دو ناو جنگی را به‌صورت دائمی به آب‌های آسیا می‌فرستد. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که چین در ماه‌های اخیر حضور خود در دریای چین جنوبی را گسترش داده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، دولت بریتانیا اعلام کرد پس از اینکه ناو هواپیمابر ملکه الیزابت و کشتی‌های اسکورت خود را در ماه سپتامبر به جایی که چین در حال رقابت با آمریکا و ژاپن بر سر آن منطقه است به ژاپن فرستاده بود، دو ناو جنگی را به‌طور دائمی در آب‌های آسیا مستقر خواهد کرد.

برنامه‌ها برای استقرار این ناوگروه در حالی صورت گرفته که لندن روابط امنیتی‌اش را با توکیو تشدید کرده چراکه در ماه‌های اخیر به‌دلیل جاه‌طلبی‌های منطقه‌ای چین از جمله در تایوان به‌شدت نگران است.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا روز گذشته در یک بیانیه مشترک با همتای ژاپنی خود نوبوئو کیشی در توکیو گفت بریتانیا همچنان یک گروه ضد ترویستی نیروی دریایی را در این منطقه مستقر خواهد کرد.

نوبوئو کیشی نیز اعلام کرد: «ما روی همکاری‌های مشترک خود تاکید داریم و برای مقابله با جباری که قصد دارد وضعیت موجود را تغییر دهد مبارزه کنیم. او همچنین بر اهمیت داشتن یک اقیانوس هند آزاد بر اساس قوانین و قواعد تاکید کرد.»

کیشی همچنان اضافه کرد: «نحوه قرارگیری ناوبر ملکه الیزابت و کشتی‌های اسکورت آن دو بندری که نیروی دریایی آمریکا و ژاپن در آن‌جا حضوردارند را از هم جدا خواهد کرد.»

سخنگوی پنتاگون هم در بیانیه‌ای از بریتانیایی‌ها برای «تعهد به یک شبکه متصل به هم‌پیمانان که آزادی رفت و آمد بر اساس قانون در اقیانوس هند را فراهم می‌کنند» تشکر کرد.

ژاپن به‌عنوان یک متحد نزدیک به آمریکا میزبان حضور بزرگترین نیروهای نظامی ایالات متحده در خارج از این کشور از جمله ناوها، جنگنده‌ها و هزاران تفنگداران دریایی است.

همچنین سخنگوی سفارت بریتانیا در توکیو اعلام کرد: «کشتی‌های نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا پایگاه دائمی نخواهند داشت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size