گروسی: وقفه در مذاکرات برجام آژانس را در موقعیت «ناخوشایندی» قرار داده است

آژانس می‌گوید ترجیح می‌دهد به جای منتظر ماندن مذاکره کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که وقفه در مذاکرات احیای برجام، آژانس را در موقعیت «ناخوشایندی» قرار داده است.

گروسی، دوشنبه 28 تیر، در گفت‌وگو با خبرگزاری «فرانسه» گفت که ترجیح می‌دهد مذاکرات از سر گرفته شود تا اینکه این شرایط انتظار ادامه یابد. او گفت به نظرش ایران باید بیشتر از انتظار به دنبال مذاکرات باشد.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار داشت: «ما همچنان پرسش‌های زیادی در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران داریم که باید روشن شود و اکنون باید منتظر باشیم تا دولت و تیم جدید مذاکره‌کننده بر سر کار بیاید».

یکی از این پرسش‌ها درباره منشاء ذرات اورانیوم در سایت‌های از پیش اعلام نشده است. ایران همچنین همکاری با آژانس را متوقف کرده و تمدید توافق همکاری را به توافق برجام و رفع تحریم‌های آمریکا منوط کرده است.

پیشتر مقامات ایرانی اعلام کرده بودند که گفت‌وگوها در دولت حسن روحانی به پایان رسیده و تصمیم در خصوص ادامه مذاکرات در دولت بعدی گرفته خواهد شد.

تاکنون 6 دور از مذاکرات اتمی وین میان ایران و قدرت‌های جهانی و با حضور غیر مستقیم آمریکا با هدف بازگشت همزمان تهران و واشینگتن به برجام برگزار شده اما به‌دلیل اختلافاتی که «مهم و عمده» شمرده شدند، این گفت‌وگوها به سرانجام نرسیده است.

به گفته خبرنگار «العربیه» در وین، مذاکرات اتمی تا آغاز به کار دولت ابراهیم رئیسی به تاخیر افتاده اما با توجه به گرایش سیاسی رئیس‌جمهوری آینده به احتمال زیاد روند این مذاکرات طولانی و پیچیده‌تر شود.

پیش از این رسانه‌های داخلی ایران گزارش دادند «علی باقری‌کنی»، که اخیرا از سوی رئیسی به عنوان رئیس کمیته پیگیری مذاکرات تعیین شده، با ادامه مذاکرات تیم هسته‌ای کنونی مخالفت کرده و خواستار توقف گفت‌وگوها تا روی کار آمدن دولت جدید در تهران شده است.

این رسانه‌ها تاکید کردند که روحانی، بسیار تلاش کرد تا مذاکرات در دولت او به سرانجام برسد اما پس از پیروزی رئیسی در انتخابات اخیر، باقری کنی مانع از ادامه مذاکرات شد.

قرار است دولت ابراهیم رئیسی 12 مرداد شروع به کار کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید