تحریم‌های جدید آمریکا با هدف تشویق ایران به ادامه مذاکرات احیای برجام

«رئیس‌جمهور شدن رئیسی، دولت بایدن را با چالش‌های جدیدی روبرو خواهد کرد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «وال‌استریت ژورنال»، دوشنبه 19 ژوئیه، گزارش داد که ایالات متحده به منظور تشویق تهران به ادامه مذاکرات احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» و افزایش هزینه‌های توقف این مذاکرات، در حال بررسی اِعمال تحریم‌های شدیدتر روی فروش نفت ایران به چین است.

مذاکره‌کنندگان آمریکایی از ماه آوریل امسال در کنار شرکای اروپایی خود و دیگر بازیگران بین‌المللی، در وین پایتخت اتریش مشغول مذاکرات غیرمستقیم با مقامات ایرانی برای احیای برجام، که در ازای کاهش تحریم‌های گسترده، برنامه اتمی ایران را محدود می‌کند، بوده‌اند.

به گفته «وال‌استریت ژورنال»، رئیس‌جمهور شدن ابراهیم رئیسی در ایران، دولت بایدن را با چالش‌های جدیدی، نه تنها برای احیای توافق هسته‌ای، که برای طولانی کردن و تقویت دامنه این توافق روبرو خواهد کرد.

اینک، به گفته مقامات آمریكایی و دیگر منابع آگاه، در حالی که ادامه مذاکرات هسته‌ای در هاله‌ ابهام فرو رفته است، آمریكا گزینه‌هایی را بررسی می‌کند که برای تشویق حکومت ایران به ادامه مذاکره یا تنبیه آن در صورت قطع مذاکرات تدارک دیده شده‌اند.

مقامات آمریکایی به «وال‌استریت ژورنال» گفتند که یک طرح در حال آماده‌سازی این است که فروش نفت خام ایران به چین، که مشتری اصلی نفت این کشور است، را قطع کند. این کار از طریق وضع تحریم‌های جدید روی شبکه‌های حمل و نقل که به صادرات تقریبی یک میلیون بشکه نفت ایران به چین در روز کمک می‌کند، صورت خواهد گرفت.

مقامات آمریکایی تهدید کردند که اگر مذاکرات هسته‌ای شکست بخورد، گام‌های جدیدی علیه ایران برمی‌دارند، که شامل اجرای تهاجمی تحریم‌های فعلی، که در حال حاضر معاملات با بخش صنعت نفت و حمل و نقل ایران را ممنوع کرده است، از طریق تشدید تحریم‌ها یا اقدامات قانونی جدید خواهد بود.

ایالات متحده در ماه‌های اخیر ناخدای یک نفت‌کش ایرانی که به مقصد سوریه در حال حرکت بود را تحریم، و محموله‌های سوختی که از ایران به مقصد ونزوئلا فرستاده شده بود را در دریا توقیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size