آمریکا: پیشنهاد مذاکره با ایران برای همیشه روی میز نخواهد بود

پرایس: اینکه دولت رئیسی بخواهد به مذاکرات ادامه دهد یا نه به تصمیم خودشان بستگی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت تمایل ایالات متحده برای به نتیجه رسیدن توافق هسته‌ای همیشگی نخواهد بود.

پرایس در نشست خبری روز دوشنبه 28 تیر خود درباره گزارش «وال استریت ژورنال» مبنی بر تصمیم آمریکا برای بررسی تحریم‌‌های سخت‌تر بر فروش نفت ایران به چین گفت: «وقتی صحبت از تحریم‌ها و اجرای آن می‌شود باید بگویم که کلیه تحریم‌های آمریکا همچنان باقی خواهند ماند، مگر اینکه از طریق یک روند دیپلماتیک لغو شوند. به طور قطع همین موضوع ما را به وین کشانده است.»

سخنگوی وزیر خارجه آمریکا افزود: «ما آماده ازسرگیری مذاکرات وین و تکمیل این رایزنی‌ها به صورت سازنده و بازگشت به محدوده‌ها در این توافق هستیم. علت آن، این است که در کنار جامعه بین‌المللی بر مزیت سازوکارهایی که به صورت دائمی مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود آگاه است.»

او در واکنش به ادعای عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران که گفته بود جمهوری اسلامی در حال «انتقال دموکراتیک قدرت» است گفت از نظر آمریکا این روندی از پیش تعیین شده بوده است.

عراقچی، شنبه 26 تیر، در یک رشته توئیت، نوشت که ایران در یک مرحله انتقالی پس از انتخابات است و مذاکرات وین باید تا انتقال قدرت و روی کار آمدن دولت جدید منتظر باشد.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز روز گذشته، در گفت‌وگو با خبرگزاری «فرانسه» گفت که وقفه در مذاکرات احیای برجام، آژانس را در موقعیت «ناخوشایندی» قرار داده است. او گفت که ترجیح می‌دهد مذاکرات از سر گرفته شود تا اینکه این شرایط انتظار ادامه یابد.

تاکنون 6 دور از مذاکرات احیای برجام در وین برگزار شده است اما پس از انتخابات اخیر ایران و پیروزی ابراهیم رئیسی این مذاکرات تعلیق شد و زمانی برای آغاز دور هفتم آن تعیین نشده است.

ند پرایس در ادامه با رد اظهارات عراقچی، مبنی بر اینکه برای تبادل زندانیان با آمریکا توافق صورت گرفته، این سخنان را «غیرعادی» خواند و گفت ادعاهای ایران در این زمینه «ریشه در واقعیت ندارند و امیدی واهی به خانواده‌هایی می‌دهند که درد بسیاری متحمل شده‌اند.»

عراقچی آمریکا و بریتانیا را متهم کرده بود که با «اهداف سیاسی» مانع تبادل زندانیان و همچنین دسترسی به توافقی برای احیای برجام شده‌اند.

سخنگوی وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: «توافقی با ایران در زمینه زندانی‌ها در کار نبوده است و تا این لحظه هم نیست. ما در مورد گزینه‌های موجود در این زمینه صحبت کرده‌ایم اما به موقعیت پیشروی به سوی توافق نرسیده‌ایم. البته این واقعیت دارد که در طی مذاکرات غیرمستقیم پیشرفت‌هایی داشته‌ایم.»

او افزود: «ما همچنان به ادامه این مذاکرات بر سر شهروندان آمریکا که ناعادلانه در حبس هستند علاقمندیم. این موضوع برای ما اولویت بسیاری دارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید