وزارت خارجه ایران: برای ادامه مذاکرات وین باید منتظر دولت جدید باشیم

ایران گفته که مذاکرات فقط برای احیای برجام است و فراتر از آن مذاکره نمی‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از تاکید مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران بر ادامه مذاکرات اتمی در دولت ابراهیم رئیسی و عدم برهم زدن میز مذاکرات، وزارت خارجه ایران اعلام کرد که تهران به گفت‌وگوهای اتمی ادامه خواهد داد اما فراتر از برجام مذاکره نخواهد کرد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، دوشنبه 28 تیر با بیان اینکه دولت مجری و وزارت خارجه اجرا کننده تصمیمات و سیاست‌های کلان نظام است که از سوی رهبر جمهوری اسلامی و دیگر نهادهای بالادستی تعیین می‌شود، گفت: «این موضوع (مذاکرات اتمی) در مسیر عادی ادامه خواهد یافت.»

خطیب‌زاده افزود که در صورت بازگشت آمریکا به برجام و لغو راستی‌آزمایی‌ شده تحریم‌ها، ایران نیز به تعهدات برجامی خود باز خواهد گشت.

وی تاکید کرد که کشورش حاضر به تغییر در مفاد برجام نیست و تنها هم در چارچوب برجام مذاکره می‌کند و به مذاکرات فرابرجامی نیز تن نخواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران بدون اعلام زمان آغاز دور جدید مذاکرات اتمی وین گفت که «به تازگی انتخابات در ایران برگزار شده و باید اجازه دهیم دولت جدید مستقر شود و کار را به جلو ببرد.»

اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران
در همین رابطه، روزنامه «وال استریت ژورنال» دوشنبه 28 تیر به نقل از منابع آگاه نوشت: «آمریکا به دنبال اعمال تحریم‌ها بر صادرات نفت ایران به چین است.»

به گفته این روزنامه، دولت بایدن قصد دارد با اعمال فشار بر صادرات نفت ایران، تهران را ترغیب به بازگشت به مذاکرات احیای برجام کند.

تاکنون 6 دور از مذاکرات اتمی وین میان ایران و قدرت‌های جهانی و با حضور غیر مستقیم آمریکا با هدف بازگشت همزمان تهران و واشینگتن به برجام برگزار شده اما به دلیل اختلافاتی که «مهم و عمده» شمرده شدند، این گفت‌وگوها به سرانجام نرسیده است.

به گفته خبرنگار «العربیه» در وین، مذاکرات اتمی تا آغاز به کار دولت ابراهیم رئیسی به تاخیر افتاده اما با توجه به گرایش سیاسی رئیس جمهوری آینده به احتمال زیاد روند این مذاکرات طولانی و پیچیده‌تر شود.

ادامه مذاکرات در دولت آینده
پیش از این رسانه‌های داخلی ایران گزارش دادند «علی باقری‌کنی»، که اخیرا از سوی رئیسی به عنوان رئیس کمیته پیگیری مذاکرات تعیین شده، با ادامه مذاکرات تیم هسته‌ای کنونی مخالفت کرده و خواستار توقف گفت‌وگوها تا روی کار آمدن دولت جدید در تهران شده است.

این رسانه‌ها تاکید کردند که حسن روحانی، رئیس جمهوری کنونی ایران بسیار تلاش کرد تا مذاکرات در دولت او به سرانجام برسد اما پس از پیروزی رئیسی در انتخابات اخیر، باقری کنی مانع از ادامه مذاکرات شد.

قرار است دولت ابراهیم رئیسی 12 مرداد آینده شروع به کار کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید