موسسه نیروی دریایی آمریکا: ناوگروه ایران در نزدیکی کانال مانش است

این دو ناو که پیشتر گفته شده بود «حامل تسلیحات نظامی برای ونزوئلا هستند» در طول مسیر خود تاکنون چند بار تغییر مسیر دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بر اساس تصاویر ماهواره‌ای وبگاه موسسه نیروی دریایی ایالات متحده، دو ناو ایرانی «سهند» و «مکران» در حال نزدیک شدن به کانال مانش‌ هستند.

تصور می‌شود که این ناوها به نمایندگی از ایران در رزمایش نیروی دریایی 25 ژوئیه در سواحل سن پترزبورگ برای بزرگداشت 325 سالگرد نیروی دریایی روسیه به سمت دریای بالتیک در حرکت باشند.

قرار است 54 ناو دریایی در رزمایش دریایی سن‌پترزبورگ شرکت کنند. سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه گفته است رزمایش امسال «باشکوه‌ترین» رزمایش به مناسبت سالگرد تاسیس نیروی دریایی خواهد بود و چهار هزار نیرو در آن حضور خواهند داشت.

ناو گروه ایرانی پیش از نزدیک شدن به سواحل جنوبی بریتانیا، از سواحل غربی آفریقا، اسپانیا و فرانسه عبور کردند. ابتدا تصور می‌شد که این دو ناو در ماه آوریل با اسلحه و احتمالاً سوخت تصفیه شده از ایران به سمت ونزوئلا حرکت کنند قبل از اینکه در سواحل سنگال بمانند و سپس به سمت اقیانوس اطلس شمالی بروند.

وبگاه «تانکر ترکرز» متخصص ردیابی کشتی‌های نفتی، نیز 17 ژوئیه از رصد دو ناو ایرانی «سهند» و «مکران» در کانال مانش خبر داد. به گفته تانکر ترکرز، این دو ناو عازم دریای بالتیک برای شرکت در مراسم روز نیروی دریایی روسیه هستند.

این دو ناو نیروی دریایی ایران آخرین بار، پانزدهم ژوئن در حال تغییر مسیر از اقیانوس اطلس به سمت سوریه دیده شده بودند. در آن زمان آمریکا اقدام این دو ناو برای «انتقال سلاح به سوریه» را «تهدید جدید ایران برای ایالات متحده» خوانده بود.

ناوبندر «مکران» و ناوشکن «سهند»، اوایل ماه ژوئن گذشته برای اولین‌بار توانستند بدون اینکه در بنادر کشورهای دیگر لنگر اندازند، وارد اقیانوس اطلس شوند.

پس از آن آمریکا اعلام کرد، حرکت این دو کشتی را به دقت زیر نظر دارد. واشینگتن همچنین به ونزوئلا و کوبا نسبت به تحویل هر گونه محموله سلاح از این کشتی‌ها به شدت هشدار داد.

همزمان، جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» هشدار داد که تحویل محموله‌های تسلیحاتی ایرانی به دولت مادورو «اقدامی تحریک‌آمیز و تهدیدی برای شرکای ما در این نیمکره خواهد بود.»

کربی تاکید کرد که ایالات متحده حق پاسخگویی به تهدیدات را برای خود محفوظ می‌دارد و افزود: «برای جلوگیری از انتقال و تحویل این تسلیحات، اقدامات هماهنگ با شرکای‌مان انجام می‌دهیم.»

گفتنی است «مکران» تانکری نفتی بوده که به دلیل تحریم تسلیحاتی و ناتوانی ایران از خرید تسلیحات دریایی پیشرفته به «ناوبندر» و پایگاه متحرک دریایی تغییر کاربری داده است و اغلب با هدف انتقال اسلحه به متحدان جمهوری اسلامی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم