افتتاح جشنواره ونیز با «مادران موازی» آلمودووار

پدرو آلمودووار اکنون جزو انگشت‌شمار کارگردان‌هایی است که فیلم‌هایش دو جشنواره مشهور اروپایی، یعنی ونیز و کن را افتتاح کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جشنواره بین‌المللی فیلم ونیزِ امسال را جدیدترین فیلم پدرو آلمودووار تحت عنوان «مادران موازی»، با بازی پنه‌لوپه کروز طی نهمین مرتبه همکاری سینمایی خود با این کارگردان مشهور اسپانیایی، در تاریخ اول سپتامبر ۲۰۲۱ افتتاح خواهد کرد.

به گزارش «هالیوود ریپورتر»، آلمودووار که طی هفتاد و هفتمین دوره جشنواره فیلم ونیز در سال 2019 جایزه «شیر طلایی» را برای یک عمر فعالیت هنری به خود اختصاص داده بود، گفته بابت افتتاح این جشنواره با فیلم جدیدش مفتخر است. وی اکنون جزو انگشت‌شمار کارگردان‌هایی است که فیلم‌هایش دو جشنواره مشهور اروپایی، یعنی ونیز و کن را افتتاح کرده‌اند.

«مادران موازی» داستان دو مادر را روایت می‌کند که همزمان برای وضع حمل وارد بخش زایمان یک بیمارستان می‌شوند. هر دو مادر مجرد هستند و ناخواسته حامله شده‌اند. جانیسِ میانسال از بارداری‌اش پشیمان نیست و خوشحال است، در حالی که آنا که جوان‌تر است، شوکه شده و ترسیده و پشیمان است.

در حالی که هر دو مثل خوابگردها در راهروهای بیمارستان این طرف و آن طرف می‌روند، جانیس سعی می‌کند آنا را دلداری بدهد. گفتگوی این دو مادرِ غریبه در طول مدت بستری شدن‌شان در بیمارستان آنها را بسیار به هم نزدیک می‌کند، به طوری که زندگی دوستی جدیدشان زندگی هر دوی آنها را دستخوش تغییری بزرگ می‌کند.

آلمودووار در سال 1988 با ساخت فیلم «زنان در آستانه حمله عصبی» به فیلمسازی مطرح در سطح جهان تبدیل شد. «همه چیز درباره مادرم» (1999)، که اولین اسکار بهترین فیلم خارجی را نصیب خود کرد، و همچنین جایزه بهترین کارگردانی را در جشنواره کن برای این فیلمساز به ارمغان آورد، شاید مشهورترین اثر آلمودووار تا به امروز باشد.

سه سال بعد، آلمودووار جایزه اسکار بهترین فیلمنامه را برای «با او حرف بزن» دریافت کرد. در سال 2004 فیلم «آموزش بد» وی برای افتتاح جشنواره کن انتخاب شد؛ و در سال 2006 «ولوور» جایزه بهترین فیلمنامه و همچنین بهترین بازیگر زن را برای شش بازیگر زن فیلم به رهبری پنه‌لوپه کروز بدست آورد. کروز برای همین فیلم به اولین زن اسپانیایی تبدیل شد که کاندید دریافت جایزه اسکار به خاطر بازی در یک فیلم اسپانیایی‌زبان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید