طرح اروپا برای طولانی‌کردن زمان گریز هسته‌ای ایران

طبق این طرح سانتریفیوژهای پیشرفته ایران انبار شده و زیر ساخت الکترونیکی این دستگاه‌ها برچیده می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه «وال استریت ژورنال» درباره ایده‌های ارائه شده در مذاکرات اتمی وین نوشته که مقام‌های اروپایی یک طرح سه مرحله‌ای به منظور طولانی کردن زمان گریز هسته‌ای ایران، حداقل زمانی که برای ساخت یک بمب اتم مورد نیاز است، ارائه کرده‌اند.
این روزنامه آمریکایی جمعه 25 تیر گزارش داد که مطابق طرح اروپایی‌ها، از ایران خواسته می‌شود که سانتریفیوژهای پیشرفته خود را انبار و مهر و موم کند و همچنین زیرساخت‌ الکترونیکی مورد استفاده برای این دستگاه‌ها نیز برچیده شود.
این روزنامه مشخص نکرده که آیا این پیشنهاد اروپایی‌ها در جریان مذاکرات به طرف ایرانی ارائه شده یا قرار است در دور آینده به آنها ارائه شود.
از سویی برخی طرف‌های مذاکره‌کننده در وین به «وال استریت ژورنال» گفتند: «ایران در طی مذاکرات اصرار داشت که نخواهد گذاشت هیچکدام از سانتریفیوژهای پیشرفته‌اش نابود شود.»
گزارش این روزنامه آمریکایی می‌افزاید: «ایران عامدانه رسیدن به توافق در مذاکرات وین را به تاخیر می‌اندازد، با این باور که اشتیاق دولت جو بایدن برای پرهیز از یک بحران هسته‌ای می‌تواند واشینگتن را به سازش و مصالحه بیشتر وادار کند.»
وال استریت ژورنال اشاره کرده که «کاهش مستمر تعهدات برجامی ایران‌، تلاش‌های دولت بایدن در مذاکرات غیر مستقیم با تهران برای بازگشت دوجانبه به توافق هسته‌ای را بیش از پیش پیچیده کرده است.»
طبق توافق هسته‌ای، ایران به‌ازای پذیرش برخی قید و بندها علیه برنامه اتمی خود از بعضی تحریم‌های اقتصادی رها شد.
پس از خروج‌ آمریکا از برجام در سال 2018، ابران نیز با کاهش گام به گام‌ تعهدات خود عملا از برجام خارج شد.
پیشتر، خبرگزاری «رویترز» به نقل از یک منبع دیپلماتیک نوشت که ایران تا پیش از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی، آمادگی حضور در دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در وین را ندارد.
مذاکرات بر سر پرونده هسته‌ای ایران پس از انتخابات اخیر این کشور در 28 خرداد گذشته و پیروزی ابراهیم رئیسی تعلیق شد اما زمانی برای آغاز دور هفتم آن تعیین نشده است.
تاکنون 6 دور از این گفت‌وگوها انجام شده اما به‌رغم برخی خوش‌بینی‌ها کماکان «اختلافات مهم و عمده‌ای» برای بازگشت همزمان ایران و آمریکا به برجام باقی مانده است.
ایران، بعد از برداشتن 5 گام برای کاهش تعهدات، سرانجام 15 دی‌ 1398 اعلام کرد دیگر به هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده و توسعه پایبند نخواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید