سازمان بهداشت جهانی خواستار همکاری چین درباره کشف منشاء ویروس کرونا شد

چین: برخی کشورها روند پژوهش درباره ریشه ویروس کرونا را سیاسی کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«سازمان بهداشت جهانی»، برای بررسی دقيق‌تر منشاء ویروس کرونا خواستار پژوهش فراتر در چین و به‌طور مشخص بازرسی از آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان شده است، در حالی که دولت چین مقابل تحقیقات بین‌المللی بیشتر مقاومت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی تِدروس آدانوم گبریزوس، با بیان اینکه تحقیقات فعلی به دلیل کمبود اطلاعات درباره روزهای اول انتشار ویروس در چین با مشکل روبرو است، جمعه 16 ژوئیه 2021 طرح مرحله دوم تحقیقات را در جلسه‌ای غیرعلنی به کشورهای عضو ارائه داد.

پیشتر، یک تیم تحت هدایت این سازمان چهار هفته را در مرکز شهر ووهان و اطراف آن با محققان چینی گذراند، و در گزارشی مشترک که در ماه مارس امسال منتشر شد گفتند که «ویروس احتمالاً از طریق حیوان دیگری از خفاش به انسان منتقل شده است.»

با این وجود، برخی کشورها از جمله ایالات متحده و همچنین برخی دانشمندان خواستار تحقیقات بیشتر در این باره، به ویژه در مورد «موسسه ویروس‌شناسی ووهان» هستند، که در آن زمان در حال تحقیق روی خفاش‌ها بود.

در عین حال، دولت چین این نظریه که ویروس کرونا احتمالاً از آزمایشگاه ووهان درز کرده است را «پوچ» خوانده، و بارها و بارها اعلام کرده که «سیاسی کردن» موضوع، روند تحقیقات را مختل می‌کند.

دفتر نمایندگی چین در مرکز سازمان ملل در ژنو پنجشنبه شب بیانیه‌ای صادر كرد و گفت كه 48 كشور در حال توسعه به سازمان بهداشت جهانی نامه‌نگاری کرده و خواستار «مطالعه جهانی در باب منشاء همه‌گیری» شده و بر لزوم اتخاذ رویکرد «علمی» به این قضیه در تقابل با رویکرد «سیاسی» تاکید کردند.

بر اساس بیانیه چین، «با این حال الان مدت‌هاست که تعداد معدودی از کشورها به رهبری ایالات متحده، به این همه‌گیری از منظر سیاسی نگاه کرده و به آن برچسب جغرافیایی زده‌اند، و بدین ترتیب روند پژوهش روی ریشه کرونا را سیاسی کرده‌اند.»

به گزارش «رویترز»، هم‌زمان ینس اسپان، وزیر بهداشت آلمان از دولت چین خواست تا در زمینه ادامه تحقیقات درباره ریشه بیماری همه‌گیر کرونا با سازمان بهداشت جهانی همکاری کرده و اطلاعات بیشتری در اختیار نهادهای بین‌المللی مربوطه قرار دهد.

اسپان گفت: «من از چین می‌خواهم كه ادامه تحقیقات در مورد منشاء ویروس کرونا را امكان‌پذیر کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید