طرح سناتورهای جمهوری‌خواه برای تحریم حقوق بشری خامنه‌ای و رئیسی

کروز: رئیسی مسئول قتل‌عام هزاران ایرانی بی‌گناه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

هفده سناتور جمهوری‌خواه آمریکا طرحی را برای اعمال تحریم‌های حقوق بشری علیه علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و ابراهیم رئيسی رئیس‌جمهور آینده ایران، به سنا ارائه کرده‌اند.

تد کروز، تام کاتن، جان باراسو، کوین کرمر، ران جانسون، تام تیلیس، راجر مارشال، لیندزی گراهام، ریک اسکات، مایک راوندز، مایک بران، بیل هگرتی، جان هاون، جان کورنین، سیندی هاید اسمیت، تاد یانگ و مارکو روبیو از امضا کنندگان این طرح هستند.

در بیانیه منتشر شده در وب‌سایت سناتور تد کروز آمده است: «دولت بایدن با عجله به‌دنبال لغو تحریم‌ها علیه حکومت ایران و حذف باقی‌مانده فشار ایالات متحده بر جمهوری اسلامی است. آنها به‌دنبال لغو تحریم‌ها علیه خامنه‌ای و رئیسی هستند. خامنه‌ای با توسل به فساد و خشونت اموال و دارایی ایرانیان را توقیف می‌کند. رئیسی هم مسئول قتل‌عام هزاران ایرانی بی‌گناه است. هر دوی آنها باید هدف تحریم‌های شدید آمریکا باشند. این طرح با افتخار اعلام می‌کند تا به حفظ تحریم‌های ضروری برای ایزوله حکومت ایران و سد کردن رفتار ستیزه‌جویانه‌اش ادامه دهیم.»

جان باراسو، دیگر سناتور جمهوری‌خواه، با اشاره به اینکه خامنه‌ای و رئیسی «سابقه حقوق بشری ترسناکی» دارند و هزاران زندانی سیاسی ایرانی تحت نظر آنها اعدام شده‌اند، گفت که دولت ایالات متحده باید به جای لغو تحریم‌ها، علیه این «رژیم فاسد و خطرناک» بایستد و تحریم دو مقام ایرانی که از «بزرگ‌ترین ناقضان حقوق بشر جهان» به شمار می‌روند، نقطه شروع خوبی برای این حرکت است.

سناتور سیندی هاید اسمیت، در این خصوص گفت:‌ «در مورد وضع مجازات‌های حقوق بشرعلیه رهبران در ایران جای هیچ سوالی وجود ندارد. سابقه پرخاشگری آ‌ن‌ها نه فقط به مردم خود بلکه به ملت ما، متحدان و منافع آن‌ها کاملا مشهود است. دولت باید هرگونه تصور غلط درباره لغو این تحریم‌ها را کنار بگذارد تا جمهوری اسلامی را با منافع جهان آزادیخواه سازگار کند.»

سناتور کوین کرمر نیز در دفاع از این طرح نوشت که خامنه‌ای و رئیسی از مواضع خود برای ثروتمندتر کردن خود استفاده می‌کنند و در حالی که به ترساندن شهروندان ایران و متحدان آمریکا ادامه می‌دهند.

او ادامه داد: «طرح ما مانع از آن خواهد شد كه بایدن تحریم‌های اعمال‌شده علیه این «اعضای فاسد رژیم ایران» را پس بگیرد.

ران جانسون، دیگر سناتور امضا کننده این طرح، گفت در حالی که ایران بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی در جهان است، جو بایدن به جای رسیدگی به این تهدیدها دارد برای بازگشت به مذاکرات هسته‌ای تلاش می‌کند و برای تطمیع مقامات جمهوری اسلامی، تحریم‌های آنان را لغو می‌کند.

او ادامه داد:‌ «آمریکا نباید تحریم‌های رژیم‌هایی را که رهبرانشان مانند خامنه‌ای و رییسی، شهروندان خود را می‌ترسانند و از طریق حمایت از «نیروهای نیابتی تروریست» در خارج از کشور بی‌ثباتی ایجاد می‌کنند، کاهش دهد.

اخیرا گزارش‌هایی منتشر شده که دولت ایران از دولت بایدن خواسته است که در جریان رفع تحریم‌هایی که قرار است برای بازگشت ایران به توافق هسته‌ای صورت گیرد، باید تحریم‌ها علیه رهبر جمهوری اسلامی و «بیت» او نیز برداشته شود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا، آبان سال 98، 9 شخص حقیقی مرتبط با رهبر جمهوری اسلامی، و همچنین ستاد کل نیروهای مسلح را تحریم کرد.

مجتبی خامنه‌ای فرزند رهبر جمهوری اسلامی، محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر خامنه‌ای، وحید حقانیان معاون «امور ویژه» بیت، ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری جدید ایران، علی اکبر ولایتی مشاور امور بین‌الملل خامنه‌ای و غلامعلی حداد عادل مشاور رهبر جمهوری اسلامی در این فهرست از تحریم‌های آمریکا قرار دارند.

مقامات جمهوری اسلامی بارها از رسیدن به توافق‌هایی برای رفع تحریم‌ها خبر داده‌اند. پیشتر حسن روحانی مدعی شد که در جریان مذاکرات هسته‌ای وین بخش‌های اصلی تحریم‌ها برداشته شده و ایران تنها منتظر توافق کامل برای لغو عملی آنها است.

مذاکرات بر سر پرونده هسته‌ای ایران پس از انتخابات اخیر این کشور در 28 خرداد گذشته و پیروزی رئیسی تعلیق شد اما زمانی برای آغاز دور هفتم آن تعیین نشده است.

تاکنون 6 دور از این گفت‌وگوها انجام شده اما به‌رغم برخی خوش‌بینی‌ها کماکان «اختلافات مهم و عمده‌ای» برای بازگشت همزمان ایران و آمریکا به برجام باقی مانده است.

خامنه‌ای، لغو راستی‌آزمایی شده همه تحریم‌ها را پیش شرط بازگشت ایران به تعهدات برجامی عنوان کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید