در واکنش به تلاش ایران برای آدم‌ربایی، سناتور آمریکایی خواستار توقف مذاکرات برجام شد

جیم ریش: از تلاش گستاخانه ایران برای ربودن یک روزنامه‌نگار آمریکایی در خاک آمریکا وحشت زده‌ام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سناتور جیم ریش، عضو برجسته کمیته روابط خارجی در مجلس سنای ایالات متحده، در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس‌جمهوری این کشور با اشاره به تلاش ایران برای ربودن مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال ایرانی از خاک آمریکا، خواستار تعلیق مذاکرات غیر مستقیم احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام با تهران در وین شد.

ریش در نامه‌ خود نوشت تلاش ایران برای ربودن علی‌نژاد نشان‌دهنده بی‌اهمیت بودن مذاکرات برای این کشور است.

Advertisement

عضو کمیته سنای آمریکا، در این نامه نگرانی خود نسبت به ناتوانی دولت بایدن در مواجهه با آنچه او چالش ایران می‌داند را بیان کرد.

جیم ریش ادامه حملات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به نیروهای آمریکایی در سوریه و عراق و تلاش برای ربودن اتباع آمریکایی از خاک ایالات متحده را نشانی از «ورشکستگی واقعی رژیم ایران» دانست.

به دنبال خنثی شدن عملیات دستگاه اطلاعاتی ایران برای ربودن مسیح علی‌نژاد، مقامات کاخ سفید، چهارشنبه 14 ژوئیه 2021، با ابراز نگرانی این اقدام ایران را محکوم کردند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، ضمن محکوم کردن تلاش ایران برای ربودن مسیح علی‌نژاد گفت: «آمریکا هرگز ایران را به‌عنوان بازیگری خوب در جهان ارزیابی نکرده اما با توجه به منافع آمریکا، این کشور مذاکرات هسته‌ای با ایران را ادامه می‌دهد.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این اقدام جمهوری اسلامی گفت که نگرانی فوری ایالات متحده محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران است. پرایس تاکید کرد که آمریکا به چالش‌های دیگر با ایران رسیدگی خواهد کرد.

از طرفی رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران درباره خنثی‌کردن عملیات ربودن این روزنامه‌نگار ایرانی-آمریکایی گفت:«درباره ادعاهای مربوط به توطئه‌ ایران برای ربودن یک شهروند آمریکایی نگران هستیم». او همچنین گفت: «تلاش مستمر ایران برای ربودن و ساکت کردن روزنامه‌نگاران و منتقدین رژیم را محکوم می‌کنیم».

مالی در بخش دیگری از سخنانش گفت: «واشینگتن همچنان آماده است به روند دیپلماسی برای بازگشت دوطرفه به توافق هسته‌ای بپیوندد اما با این وجود در دفاع از شهروندان خود و اظهارنظر درباره نقض‌های حقوق بشری صورت گرفته در ایران تردید نخواهد کرد».

این واکنش‌ها پس از آن مطرح شد که وزارت دادگستری آمریکا، چهار مامور اطلاعاتی ایران را برای اقدام به ربودن یک شهروند ایرانی-آمریکایی از خاک آمریکا متهم کرد. این وزارت نامی از فرد مورد نظر نبرده اما رسانه‌های آمریکا می‌گویند که او مسیح علی‌نژاد است.

دادگاه فدرال آمریکا در نیویورک، سه‌شنبه 13 ژوئیه، چهار شهروند ایرانی را به توطئه برای ربودن یک روزنامه و فعال حقوق بشر، نقض تحریم‌ها، کلاهبرداری بانکی و پولشویی متهم کرد. یک متهم دیگر به نام نیلوفر (نلی) بهادری‌فر هم در این در ارتباط با این قضیه در ایالت کالیفرنیا آمریکا بازداشت شده است.

در این رابطه سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران اظهارات مقامات آمریکا در این خصوص را «آن قدر بی‌پایه و مضحک» دانست که به گفته او «واقعا ارزش پاسخگویی ندارد».

مسیح علی‌نژاد، در گفت‌وگو با رسانه‌های بین المللی و شبکه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور نیز تایید کرد که او هدف این توطئه برای آدم‌ربایی بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید