رویترز: ایران تا پیش از روی کار آمدن دولت رئیسی به مذاکرات برجام باز نمی‌گردد

مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، نیمه مرداد برگزار می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز» به نقل از یک مقام دیپلماتیک نوشت که ایران تا پیش از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی، آمادگی حضور در دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در وین را ندارد.

این منبع که خواست نامش فاش نشود به «رویترز» گفته است، ایران این موضوع را به مقامات اروپایی‌ که به طور غیر مستقیم کار میانجیگری بین ایران و آمریکا را انجام می‌دهند، اطلاع داده که تا اواخر مرداد آماده بازگشت به میز مذاکره نیست.

بر اساس این گزارش انتظار می‌رود دور هفتم مذاکرات احتمالا بیش از یک ماه دیگر در وین از سر گرفته نشود.

مراسم تحلیف دولت رئیسی قرار است 14 مرداد برگزار شود. ابراهیم رئیسی تا کنون نام وزیر خارجه منتخب خود را اعلام نکرده است.

به گفته «رویترز»، مشخص نیست كه آیا این به معنای این است که چنین آمادگی پس از مراسم تحلیف وجود خواهد داشت یا این که دولت رئیسی باید کاملا مستقر شود.

دولت حسن روحانی، طی 6 دور مذاکرات اتمی در وین به‌طور مستقیم با کشورهای بریتانیا، آلمان، فرانسه، روسیه و چین و غیر مستقیم با آمریکا درباره احیای توافق هسته‌ای به گفت‌وگو نشست. پس از انتخابات اخیر ایران و پیروزی ابراهیم رئیسی این مذاکرات تعلیق شد و زمانی برای آغاز دور هفتم آن تعیین نشده است.

در همین راستا، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده تأیید کرده است که ایران به‌دلیل انتقال دولت خواستار زمان بیشتری شده است.

این سخنگوی وزارت خارجه گفته است: «ما آماده تداوم مذاکرات بودیم اما ایرانی‌ها به‌دلیل انتقال دولت پس از انتخابات ریاست جمهوری وقت بیشتری خواستند.»

او تصریح کرد که هر زمان این فرایند در ایران به پایان رسید، ما آماده‌ایم به وین بازگردیم تا به گفت‌وگوها ادامه دهیم.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده اضافه کرد، ما همچنان مایل به بازگشت متقابل به برجام هستیم، اگرچه (آنتونی بلینکن، وزیر خارجه) روشن کرده است، این پیشنهاد به‌طور نامحدود روی میز نخواهد بود.

روز گذشته خبرگزاری «بلومبرگ» هم از قول منابع آگاه گزارش کرد که مذاکرات وین احتمالا حدود یک ماه دیگر از سر گرفته می‌شود.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در کمیسیون مشترک برجام، روز دوشنبه گفته بود 90 درصد از مسیر توافق هسته‌ای طی شده و احتمالا تحریم‌های اساسی آمریکا علیه ایران از ماه آینده، برداشته می‌شود.

پیشتر محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در آخرین گزارش سه ماهه این وزارتخانه به مجلس، از پیشرفت‌های مذاکرات برجام به‌ویژه لغو احتمالی بعضی تحریم‌ها، خبر داده بود.

به گفته مقامات دیپلماتیک حاضر در مذاکرات وین، اختلافاتی مانند لغو تحریم‌ها علیه علی خامنه‌ای رهبر جهموری اسلامی و نهادهای زیرمجموعه او، همچنین تضمین آمریکا به عدم تکرار خروج از برجام در آینده از جمله مسائلی است که باعث به تاخیر افتادن نتیجه توافق شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size