اوج‌گیری ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا

انتشار گونه «دلتا»، تاخیر در واکسیناسیون، و گردهمایی‌های «روز استقلال» عوامل اصلی این اوج‌گیری در ابتلا بوده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ابتلا به ویروس کرونا در ایالات متحده پس از ماه‌ها کاهش، دوباره به‌دلیل انتشار گونه «دلتا»، تاخیر در واکسیناسیون، و گردهمایی‌های «روز استقلال» در چهارم ژوئیه در حال افزایش است، به‌طوری که تعداد موارد ثبت‌شده جدید در روز طی سه هفته گذشته دوبرابر شده است.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، به گفته دانشگاه «جانز هاپکینز»، موارد ابتلا از روز دوشنبه 12 ژوئیه 2021 به‌طور متوسط به حدود 23600 در روز بالا رفت، که نسبت به 23 ژوئن که 11300 نفر بود، دوبرابر شده است. به جز ایالت‌های مین و داکوتای جنوبی، باقی ایالات آمریکا گزارش دادند که موارد ابتلا طی دو هفته گذشته افزایش یافته است.

بر اساس اعلام «مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها»، در سطح ملی 55.6٪ از کل آمریکایی‌ها حداقل یک مرحله واکسن کرونا دریافت کرده‌اند. پنج ایالت با بیشترین جهش طی هفته اخیر، همه از میزان واکسیناسیون کمتری بهرمند بوده‌اند: میزوری 45.9٪، آرکانزاس 43٪، نوادا 50.9٪، لوئیزیانا 39.2٪، و یوتا 49.5٪.

با این وجود، موارد ابتلا در ایالات متحده با اوج یک چهارم میلیونی که در ماه ژانویه امسال به آن نقطه رسید برابری نمی‌کند. مرگ و میرها نیز پس از رسیدن به بیش از 3400 مورد در طول زمستان، به‌طور متوسط به کمتر از 260 مورد در روز کاهش یافته است. این نشان می‌دهد که واکسیناسیون چگونه می‌تواند به‌طور موثر از بیماری جدی و مرگ جلوگیری کند.

با این وجود، با نظر به افزایش موارد ابتلا در سه هفته اخیر، مقامات بهداشتی در لس‌آنجلس و سنت‌لوئیس حتی از افراد واکسینه‌شده خواسته‌اند تا دوباره در مکان‌های عمومی ماسک بزنند. مقامات شیکاگو روز سه‌شنبه اعلام کردند مسافران واکسینه‌نشده اهل میزوری و آرکانزاس یا باید 10 روز قرنطینه شوند یا نتیجه آزمایش کرونای آنها منفی شده باشد.

«آسوشیتدپرس» می‌گوید که در حالی که دولت آمریکا موفق به واکسیناسیون اکثر شهروندان سالخورده شده است، جوانان و بزرگسالان عجله زیادی برای واکسن زدن نشان نداده‌اند. در عین حال، برخی از مناطق کشور به شدت در برابر واکسیناسیون مقاومت نشان می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید