دادگستری آمریکا: «اف‌بی‌آی» عملیات ربودن مسیح علی‌نژاد توسط اطلاعات ایران را خنثی کرد

علیرضا فراهانی، محمود خاضعین، کیا صادقی و امید نوری چهار متهم قضیه هستند که بر اساس بیانیه وزارت دادگستری آمریکا هم‌اکنون در ایران حضور دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزارت دادگستری آمریکا، چهار مامور اطلاعاتی ایران را برای اقدام به ربودن یک شهروند ایرانی-آمریکایی از خاک آمریکا متهم کرده است. این وزارت نامی از فرد مورد نظر نبرده اما رسانه‌های آمریکا می‌گویند که او مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار مخالف حکومت ایران است.

یک دادگاه فدرال آمریکا در نیویورک، سه‌شنبه 13 ژوئیه، چهار شهروند ایرانی را به توطئه برای ربودن یک روزنامه و فعال حقوق بشر، نقض تحریم‌ها، کلاهبرداری بانکی و پولشویی متهم کرد. یک متهم دیگر به نام نیلوفر (نلی) بهادری‌فر هم در این در ارتباط با این قضیه در ایالت کالیفورنیا آمریکا بازداشت شده است.

مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال مخالف حکومت ایران در گفت‌وگو با رسانه‌های بین المللی و شبکه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور نیز تایید کرد که او هدف این توطئه برای آدم‌ربایی بوده است.

اسامی چهار متهم که بر اساس بیانیه وزارت دادگستری آمریکا هم‌اکنون در ایران هستند و تحت تعقیب «اف‌بی‌آی» عبارتند از: علیرضا فراهانی، محمود خاضعین، کیا صادقی و امید نوری.

بر اساس بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، علیرضا فراهانی و تیم اطلاعاتی او، دست‌کم از ژوئن 2020 در حال برنامه‌ریزی برای ربودن علی‌نژاد و انتقال او به ایران از مسیر ونزوئلا بودند.

این گزارش می‌افزاید که با تلاش اف‌بی‌آی توطئه دستگاه اطلاعاتی ایران برای ربودن این شهروند ناکام ماند. اف‌بی‌آی تاکید کرده که آدم ربایی ماجرای یک فیلم تخیلی نیست و اجازه نمی‌دهد دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی یک شهروند روزنامه‌نگار را از خاک آمریکا ربوده و به‌رغم میل او به ایران منتقل کند.

مسيح علی‌نژاد
مسيح علی‌نژاد

این بیانیه تاکید می‌کند که شهروندان آمریکا از حق آزادی بیان برخوردارند و می‌توانند بدون اینکه هدف دستگاه‌های اطلاعاتی قرار گیرند از حقوق بشر دفاع کنند.

بنابر اعلام وزارت دادگستری آمریکا٬ به‌طور مثال، کیا صادقی اقداماتی در خصوص تهیه قایق تندرو در نیویورک و همچنین سفر دریایی از نیویورک به ونزوئلا انجام داده بود. این تیم پیشتر در کانادا، بریتانیا و امارات قربانیان دیگری را هدف قرار داده بود.

در یکی از ایمیل‌هایی که یکی از اعضای این تیم به یک کارآگاه خصوصی فرستاده از او تقاضای تخفیف کرده است.

در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا تصریح شده است، حکومت ایران پیش از این تلاش کرده بود که قربانی را به بهانه دیدار با خانواده به یک کشور ثالث بکشاند و از آنجا او را برباید.

این شبکه اطلاعاتی ایران، همچنین کارآگاهان خصوصی را برای زیر نظر گرفتن سه نفر در کانادا و یک روزنامه‌نگار ایرانی ساکن بریتانیا استخدام کرده بود.

در یک دستگاه الکترونیکی مورد استفاده فراهانی، عکس مسیح علی‌نژاد و دو قربانی دیگر که جمهوری اسلامی پیشتر هر دو را ربوده و یکی را اعدام و دیگری را زندانی کرده وجود دارد که در زیر عکس به فارسی نوشته: «جمع دارد کم‌کم بزرگ‌تر می‌شود. خودتان می‌آیید یا ما به سراغ شما بیاییم؟»

در سه عملیات مشابه در کشورهای که سرویس‌های اطلاعاتی ایران نفوذ قابل توجهی دارند، روح الله زم، روزنامه‌نگار و مدیر سایت خبری «آمد نیوز»، حبیب فرج الله چعب، از فعالان عرب اهوازی مخالف جمهوری اسلامی و جمشید شارمهد، مسئول گروه «تندر»، در سال‌های اخیر ربوده و به ایران تحویل داده شدند.

روح‌ الله زم، طی سفری از فرانسه به عراق، در اکتبر 2019 توسط اطلاعات سپاه پاسداران در بغداد ربوده شد و در دسامبر 2020 اعدام شد.

حبیب فرج الله چعب، نیز در در سپتامبر 2020 توسط یک باند قاچاق انسان طی سفری كه از سوئد به ترکیه داشت در استانبول ربوده و به دستگاه‌های اطلاعاتی ایران تحویل داده شد.

خبر ربوده شدن جمشید شارمهد، مسئول گروه تندر، در یکی از کشورهای اطراف ایران و انتقال او به ایران نیز اوت 2020 منتشر شد.

روزنامه «جوان» نزدیک به سپاه پاسدران ایران، در گزارشی خبر از دستگیری جمشید شارمهد در تاجیکستان داده بود اما وزارت اطلاعات ایران با انتشار بیانیه‌ای این ادعا را تکذیب کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید