ائتلاف بین‌المللی: همکاری با بغداد و اربیل برای منع بازگشت داعش ضروری است

نیروهای ائتلاف بنا به دعوت دولت بغداد و با هماهنگی آن در عراق حضور دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش، بر لزوم همکاری با نیروهای عراقی و پیشمرگه‌های اقلیم کردستان جهت ممانعت از بازگشت مجدد داعش تأکید کرد.

این ائتلاف بین‌المللی که رهبری آن را آمریکا بر عهده دارد، چهارشنبه، 14 ژوئیه در صفحه توییتر خود نوشت:«ادامه همکاری ما با شرکای خود از نیروهای عراقی و پیشمرگه‌های اقلیم کردستان برای شکست دادن داعش و جلوگیری از ظهور مجدد این گروه تروریستی ضروری است».

ائتلاف همچنین افزود:«برنامه ایالات متحده برای تامین مالی آموزش و تجهیز جهت مقابله با داعش که زیر نظر عملیات اراده فولادین صورت می‌گیرد برای موفقیت مأموریت، حفظ شراکت و همکاری‌های ما ضروری است».

حضور ائتلاف بین‌المللی در عراق

گفتنی است که ائتلاف بین‌المللی در اوایل آوریل 2021 به صراحت اعلام کرده بود که نیروهایش بنا به دعوت دولت عراق و با هماهنگی آن در این کشور حضور دارند. این ائتلاف همچنین تأکید کرد که قطعا به حاکمیت کشور عراق احترام گذاشته می‌شود.

وین ماروتو، سخنگوی رسمی ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش، تأکید کرد که کارگروه ویژه مشترک با هدف اقدام به از بین بردن بقایای داعش ادامه دارد.

شایان ذکر است که به‌رغم گذشت چند سال از شکست داعش و طرد این گروه از خاک عراق و سوریه، عناصر بازمانده‌ این سازمان تروریستی اما همچنان در برخی مناطق عراق و صحرای سوریه به طور مکرر عملیات تروریستی علیه نیروهای دولتی عراق انجام می‌دهند.

مسئله خروج نیروهای خارجی، از جمله نیروهای آمریکایی از عراق طی دو سال گذشته و به ویژه پس از اینکه تعدادی از نمایندگان سازمان‌های فرقه‌گرای طرفدار ایران در پارلمان این کشور در مصوبه‌ای خواستار خروج نیروهای آمریکایی از عراق شده بودند، باعث بحث و جدال بزرگی در میان نیروهای سیاسی در بغداد شده است.

نمایندگان اقلیم کردستان و نمایندگان استان‌های سنی‌نشین عرب و شمار زیادی از نمایندگان مستقل و روشنفکر جنوب عراق، با خروج نیروهای آمریکایی مخالفند این تعداد که بیش از نیمی از پارلمان را تشکیل می دهند در اعتراض به آن پیش‌نویس در جلسه پارلمان حاضر نشدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم