وال استریت ژورنال:‌ يک مقام ايرانى به‌رغم لغو تحریمش به فعاليت ادامه مى‌دهد

قلعه‌بانی، مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفت ایران، یک ماه پیش از فهرست تحریم‌های آمریکا خارج شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«وال استریت ژورنال»، بنا به اعلام مقامات رسمی و بررسی پرونده‌های تجاری گزارش کرد احمد قلعه‌بانی که ماه گذشته از فهرست تحریم‌های آمریکا خارج شده، همچنان در دو حوزه انرژی مرتبط با دولت ایران فعالیت دارد و احتمال می‌رود در صدد نقض تحریم‌های آمریکا باشد.

روزنامه «وال‌ استریت ژورنال»، در گزارشی در 12 ژوئیه، نوشت: «احمد قلعه‌بانی که در سال 2013 از سمت خود در شرکت ملی نفت ایران کناره‌گیری کرد، همچنان در دو شرکت فعال و مرتبط با ایران در حوزه انرژی، مسئولیت‌هایی دارد که احتمالا نقش او در این شرکت‌ها نقض تحریم‌های آمریکاست.»

قلعه‌بانی اکنون مشاور مدیرعامل شرکت «گلوبال پتروتک کیش» و رئیس مجمع سهامداران شرکت «صنایع پتروشیمی آذرآب» است.

در این گزارش به نقل از تحلیلگران آمده است: «با توجه به نقش قلعه‌بانی در این شرکت‌ها، انتظار می‌رود نگرانی قانون‌گذاران آمریکایی نسبت به سیاست دولت آمریکا در مورد ایران افزایش یابد.»

حذف نام احمد قلعه‌‌بانی، مدیر عامل سابق شرکت ملی نفت ایران و دو مدیر نفتی ایرانی دیگر از فهرست تحریم ایالات متحده بنا به اعلام خزانه‌داری این کشور «نتیجه تغییر تایید شده رفتار یا وضعیت طرفین تحریم شده است و تعهد دولت آمریکا به لغو تحریم‌ها در صورت تغییر رفتار یا وضعیت افراد مجازات شده را نشان می‌دهد.»

نام قلعه‌بانی در سال 2013 برای اولین‌بار در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفت و همان سال از سمت خود از مدیرعاملی شرکت نفت ایران استعفا داد.

به نوشته «وال استریت ژورنال»، لغو این تحریم‌ها به او امکان دسترسی بی‌قید و شرط به بازارهای آمریکا و دیگر بازار‌های جهانی را می‌دهد و باعث می‌شود در صورت داشتن اموال در این کشور بتواند از آن‌ها آزادانه استفاده کند.

خزانه‌داری و وزارت خارجه دولت آمریکا هنوز به گزارش «وال استریت ژورنال» واکنشی نشان نداده‌اند.

در روزهای گذشته، دانیل بهزاد فردوس، مانوئل مهرزاد فردوس و محمدرضا دزفولیان از فهرست افراد تحریم‌شده توسط ایالات متحده خارج شدند، اما وزارت خزانه‌داری این کشور اعلام کرد که تغییر در فهرست تحریم‌ها، ارتباطی به مذاکرات وین ندارد.

مذاکرات اتمی وین که از اواخر فروردین امسال با هدف بازگشت ایران و آمریکا به برجام در شش مرحله پیگیری شد، پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران به حالت تعلیق در آمده است.

مقامات جمهوری اسلامی همراه گفته‌اند که تحریم‌های آمریکا علیه شخصیت‌های حقیقی و حقوقی ایرانی از موانع عمده توافق با واشینگتن است.

منتقدان دولت آمریکا هم بر این باورند که لغو این تحریم‌ها موضع ایالات متحده را در برابر ایران ضعیف خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید