روسیه: 90 درصد از مسیر احیای برجام طی شده است

اولیانوف مدعی شد دور هفتم مذاکرات وین 10 روز دیگر از سرگرفته می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، از طی شدن 90 درصدی مسیر احیای توافق هسته‌ای با ایران خبر داد.

اولیانوف، شامگاه یک‌شنبه 20 تیر در گفت‌وگو با خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه با اشاره به این‌که هنوز «چندین مسئله حساس» در رابطه با تعهدات ایالات متحده باقی‌مانده است، تاکید کرد که مذاکرات وین 10 روز یا اندکی بیشتر از سر گرفته خواهد شد.

نماینده روسیه در مذاکرات وین پیش‌بینی کرد که در صورت توافق، تحریم‌ها از جمله تحریم بخش نفت ایران به احتمال زیاد از ماه اوت برچیده خواهد شد.

او افزایش تولید اورانیوم از سوی ایران را پیامد فشارهای آمریکا دانست.

انتخابات ایران عامل تاخیر

از سویی فیتز برویل، سخنگوی وزارت خارجه آلمان، پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد که «هم اکنون روند مذاکرات متوقف شده است زیرا ایران خواستار فرصت زمانی بیشتر برای بررسی و تصمیم پیرامون مذاکرات جاری در وین شده است.»

سخنگوی وزارت خارجه آلمان افزود: «منتظر بازگشت تیم مذاکره کننده ایران به وین هستیم تا پس از تصمیم‌گیری در تهران شاهد عملگرایی و انعطاف‌پذیری بیشتری جهت ادامه و به نتیجه‌رساندن مذاکرات از سوی ایران باشیم.»

پیش از این نیز اولیانوف گفته بود که طبیعی است پس از انتخابات و انتقال قدرت، ایرانی‌ها نیازمند زمان برای آغاز دور هفتم مذاکرات اتمی وین باشند.

به نوبه خود ایالات متحده هم خواستار از سرگیری مذاکرات شد اما زمان دقیقی برای آن اعلام نکرد.

مذاکرات اتمی وین برای احیای توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی پس از برگزاری 6 دور هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده است.

این مذاکرات که از اواسط فروردین سال جاری آغاز شد به میزبانی اتحادیه اروپا و مشارکت غیر مستقیم آمریکا انجام شده است.

پیش‌بینی می‌شد دور هفتم این گفت‌وگوها اول ماه ژوئیه از سر گرفته شود اما اختلاف بر سر برخی مسائل مهم و حساس باعث تاخیر در از سرگیری این مذاکرات شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید