وزارت خارجه آمریکا: با نیروهای نیابتی ایران سر جنگ نداریم

وزارت خارجه آمریکا خطاب به نیروهای نیابتی شبه‌نظامی ایران گفت «کاری به کار ما نداشته باشید تا ما هم کاری به کار شما نداشته باشیم.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه 9 ژوئیه 2021 به «العربیه» گفت که علی‌رغم حملات اخیر ارتش آمریکا به نیروهای نیابتی شبه‌نظامی ایران در مرز سوریه و عراق، ایالات متحده با آنها «سرِ جنگ» ندارد.
جوی هود، جانشین معاون وزیر خارجه آمریکا، به «العربیه» گفت: «من متوجهم که برخی از این شبه‌نظامیان، کاملاً بر ضد نبرد آمریکا با داعش در عراق هستند. ولی ما از آنها می‌خواهیم کاری به کار ما نداشته باشند تا ما هم کاری به کار آنها نداشته باشیم، تا بتوانیم با دشمن مشترک‌مان داعش مبارزه کنیم.»
هود در مورد ارتش لبنان هم گفت که ایالات متحده در حال هماهنگی با متحدان از جمله سعودی و فرانسه برای کمک به آنهاست. او ارتش لبنان را «مرکز ثقل ثبات کشور» نامید و گفت: «ما باید اطمینان حاصل کنیم که ارتش، دارای حداقل آن چیزی است که برای ادامه کار خود نیاز دارد.»
در پاسخ به این سوال «العربیه» که «آیا واشنگتن هنوز به دنبال براندازی بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه است؟» جانشین معاون وزیر خارجه آمریکا پاسخ داد که ایالات متحده «به دنبال تغییر رژیم در دمشق نیست».
هود افزود: «آنچه ما برای سوریه می‌خواهیم، فرایندی سیاسی به مدیریت سازمان ملل است که دولتی در سوریه روی کار بیاورد که به طور کامل نماینده مردم خود باشد، و از مردم خود مراقبت کند، و آنها را شکنجه نکند، و به خاطر دیدگاه سیاسی‌شان در زندان نیندازد، و کمک‌های امدادی را ازشان دریغ نکند، و آنها را با گاز شیمیایی مسموم نکند، و بمب‌های بشکه‌ای روی سرشان نریزد. و این‌ها همه کارهایی است که رژیم اسد کرده است.»
هود در پایان اعتراف کرد که روند سیاسی تحت هدایت سازمان ملل مجال مناسبی برای اجرایی شدن ندارد، چرا که «در حال حاضر بشار اسد به آن وقعی نمی‌نهد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید