واشینگتن: توافق ناقصی که منجر به آزادی زندانیان آمریکایی در ایران نشود را نمی‌پذیریم

دولت بایدن پرونده زندانیان دوتابعیتی را جدا از پرونده مذاکرات اتمی وین می‌داند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رابرت مالی، نماینده آمریکا ویژه در امور ایران تاکید کرد که دولت بایدن یک «توافق ناقص»برای بازگرداندن شهروندان آمریکایی دوتابعیتی بازداشت شده در ایران را نمی‌پذیرد و خواهان آزادی همه آنها است.
به گزارش شبکه «سی بی سی نیوز»، مالی در دیدار با تعدادی از زندانیان سابق و خانواده‌ برخی آمریکاییان زندانی در ایران گفت: «دولت ایالات متحده به دنبال آزادی تمام زندانیان آمریکایی از طریق گفت‌وگو با مقامات ایرانی است.»
او روز شنبه مجددا تاکید کرد: «دولت بایدن تجربه دولت اوباما را تکرار نخواهد کرد و توافقی که منجر به آزادی تمام شهروندان آمریکایی زندانی در ایران نشود را نخواهد پذیرفت.»
نماینده آمریکا در امور ایران با تاکید بر ناعادلانه بودن بازداشت این افراد گفت: «من در دولت اوباما روی این موضوع کار کردم و آن زمان توانستیم آزادی برخی از شهروندانی را که ناعادلانه زندانی شده بودند، تضمین کنیم اما نتوانستیم این کار را برای همه آنان انجام دهیم.»
در دی‌ 94 همزمان با اجرایی شدن توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی، تهران چند شهروند آمریکایی از جمله جیسون رضاییان، امیر حکمتی، سعید عابدینی و نصرت‌الله خسروی رودسری را آزاد کرد. اما سیامک نمازی، شهروند ایرانی-آمریکایی زندانی در ایران، در جریان این مبادله آزاد نشد.
رابرت مالی تاکید کرد که جریان مبادله زندانیان در دی 94 داستان رنج آوری برای خانواده سیامک نمازی است چرا که او در زندان ماند.
سیامک نمازی مهر 94 به اتهام «همکاری با حکومت آمریکا» بازداشت شد. پدرش، باقر نمازی، که برای کمک به آزادی او به ایران رفته بود نیز یک سال بعد دستگیر شد.
مالی بیان کرد که ادامه بازداشت نمازی مساله‌ای است که به شدت بر دوش او‌ سنگینی می‌کند و تاکید کرد که «باید این ماموریت را تکمیل کرده و همه زندانیان را آزاد کنیم.» او در پایان اشاره کرد که پرونده زندانیان اولویت رئیس جمهوری آمریکا است.
دولت آمریکا بارها تاکید کرده پرونده زندانیان آمریکایی در ایران جدا از پرونده مذاکرات اتمی وین است که از اواسط فروردین امسال آغاز شد و تاکنون 6 دور از آن برگزار شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید