سناتور جمهوری‌خواه: بایدن متحدان منطقه‌ای آمریکا را در مذاکرات برجام شرکت دهد

سناتور هگرتی: «ساده‌لوحانه است که باور کنیم آمریکا می‌تواند از قوی‌ترین اهرم قدرت خود دست بکشد و بعداً از ایرانی جسورشده امتیاز بگیرد.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بیل هگرتی، سناتور جمهوری‌خواه ایالت تنسی، از پرزیدنت بایدن خواسته به جای مماشات با جمهوری اسلامی، متحدان آمریکا در خاورمیانه را در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای با ایران موسوم به «برجام» شرکت دهد.

هگرتی در مقاله‌ای در وبسایت «برایت‌بارت» نوشته، متحدان منطقه‌ای آمریکا نگران این هستند که حکومت ایران با بهره گرفتن از مذاکرات هسته‌ای با دولت بایدن در وین، از زیر فشار تحریم‌ها خارج شده و ده‌ها میلیارد دلار برای تأمین بودجه نیروهای نیابتی تروریستی خود کسب کند.

او ضمن انتقاد از بایدن نوشت: «پرزیدنت بایدن ادعا می‌کند که می‌خواهد به توافق با ایران بازگردد تا آن را "طولانی‌تر و مستحکم‌تر" کند. اما ساده‌لوحانه است که باور کنیم ایالات متحده می‌تواند از قوی‌ترین اهرم قدرت خود دست بکشد و بعداً با ایرانی جسورشده طرف شده و از آن امتیازهای بیشتری بگیرد.»

به گفته سناتور ایالت تنسی، اگر دولت بایدن می‌خواهد طرحی را در منطقه دنبال کند که «تاریخ مصرف» آن با انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی ایالات متحده به اتمام نرسد، باید سیاست خاورمیانه خود را بر اساس «سه اصل» بنا کند.

اول، به سخنان متحدان منطقه‌ای آمریکا گوش دهد، چرا که آنها هستند که تحت تهدید مستقیم حکومت ایرانِ جسورشده و نیروهای نیابتی تروریستی‌اش قرار دارند، و بر فرض مثال بیش از چین و روسیه و فرانسه و انگلیس و آلمان حق دارند درباره روند احیای برجام نظر بدهند.

دوم، وقتی دوستان آمریکا مورد تعرض قرار می‌گیرند، بایدن باید محکم بایستد. متحدان آمریکا در خاورمیانه مایلند برخورد آمریكا با رژیم‌های جنگ‌طلب و حامی تروریسم و پاسخگو کردن آنها را ببینند.

سوم، بایدن باید روند صلح در خاورمیانه را دومرتبه راه‌اندازی کند. تا به حال چهار کشور عربی در قالب «پیمان ابراهیم» مناسبات خود را با اسرائیل عادی‌سازی کرده‌اند. متحدان آمریکا در منطقه انتظار دارند که پرزیدنت بایدن در مسیر گسترش پیمان ابراهیم و تشویق دیگر کشورها برای پیوستن به آن قدم بردارد.

در نهایت، سناتور هگرتی نتیجه می‌گیرد که «اگر دولت بایدن بخواهد سیاستی پیش بگیرد که جلوی حمله ایرانِ جسورشده به متحدان آمریکا در منطقه را سد کند، باید از همین الان مسیر خود را تغییر دهد. اگر این کار را نکرد، کنگره باید او را پاسخگو کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید