پیام «محبت‌آمیز» مودی به رئیسی به رغم روابط متزلزل ایران و هند

هند از بزرگترین واردکنندگان نفت خام از ایران بود، اما در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا، که تحریم‌های سنگینی علیه ایران وضع شد، هند واردات نفت خود از ایران را شدیدا کاهش داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزیر امور خارجه هند روز چهارشنبه 7 ژوئیه 2021 در حالی به عنوان اولین مهمان خارجی به دیدار رئیس‌جمهور جدید ایران، ابراهیم رئیسی شتافت که در سال‌های اخیر روابط هند و ایران به شدت متزلزل بوده است.
به گزارش روزنامه «تریبون هند»، سوبرامانیام جایشانکار، وزیر امور خارجه هند، در راه سفر به روسیه به منظور ملاقات با همتای روسی‌‌اش سرگئی لاوروف، در تهران توقف کرد تا ضمن دیدار با رئیس‌جمهوری جدید ایران، پیام محبت‌آمیز نخست وزیر نارندرا مودی را به وی ابلاغ کند.

مودی در پیام خود ابراز اطمینان کرده‌ که «روابط قدرتمندانه ایران و هند با رهبری شما همچنان به رشد و توسعه خود ادامه دهد».
پس از دیدار با رئیسی، وزیر خارجه هند گفت: «بابت احساسات گرم ایشان در قبال هند قدردانی می‌کنیم. برای تعهد قوی ایشان به تقویت روابط دوجانبه و گسترش همکاری در زمینه مسائل منطقه‌ای و جهانی عمیقاً ارزش قائل هستیم.»
در همین حال، سفارت جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو به «تریبون هند» اطلاع داده که جایشانکار در جریان این سفر، با وزیر امور خارجه ایران جواد ظریف نیز دیدار کرده و درباره تحولات منطقه‌ای، به خصوص وضعیت افغانستان و پیشروی‌های طالبان، گفتگو کرده است.
تهران اخیرا میزبان مقامات افغانستان و نمایندگان طالبان برای انجام «مذاکرات صلح» بود، که روز پنجشنبه ۸ ژوئیه ۲۰۲۱ بدون دست یافتن به نتیجه خاصی پایان یافت. هند، ایران، و روسیه هر کدام به دلایل خاص خود از قدرت‌گیری طالبان در افغانستان نگران هستند.


گفتنی است که طی سالیان اخیر، روابط هند و ایران فراز و نشیب‌های بسیاری به خود دیده است، که به گفته ناظران باعث می‌شود «پیام محبت‌آمیز» اخیر نخست وزیر هند به رئیس‌جمهوری جدید ایران چندان نشانگر وقایعِ امور فعلی و نوع روابط دو کشور در آینده نباشد.
هند از بزرگترین واردکنندگان نفت خام از ایران بود، اما در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا، که تحریم‌های سنگینی علیه ایران وضع شد، هند واردات نفت خود از ایران را شدیدا کاهش داد، و پولی که از بابت خرید نفت به ایران بدهکار بود را هم تحت عنوان جلوگیری از دور زدن تحریم‌های بین‌المللی، به ایران نداد.
پروژه توسعه بندر چابهار که سال‌ها بر سر آن گفتگو بود، و قرار بود به هند واگذار شود، به نظر می‌رسد با حضور پررنگ چین در آب‌های جنوبی ایران منتفی شده باشد.

Advertisement

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز چند وقت پیش در حرکتی بی‌سابقه پیامی تحریک‌آمیز خطاب به شیعیان هندوستان فرستاد.
در آخرین مورد درگیری میان دو کشور، بعد از انفجار یک بمب صوتی در نزدیکی سفارت اسرائیل در دهلی نو، دستگاه امنیتی هند «نیروی قدس» سپاه پاسداران ایران را متهم به انجام این کار کرد، و پلیس هند بعدا چهار دانشجوی کشمیری را بابت این قضیه به اتهام عاملیت از طرف سپاه قدس دستگیر کرد و مورد بازجویی قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید