تاکید کانادا و اوکراین بر پیگیری پرونده هواپیمای اوکراینی در ایران

نخست وزیر کانادا از جامعه جهانی خواست که به مقامات ایران اجازه فرار از مجازات ندهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزرای امور خارجه اوکراین و کانادا در حاشیه «کنفرانس اصلاحات اوکراین» که در 7 ژوئیه 2021 در ویلنیوس پایتخت لیتوانی برگزار شد، بر ادامه تلاش‌های دو کشور برای احقاق حقوق قربانیان پرواز بین‌المللی اوکراین که توسط سپاه پاسداران ایران سرنگون شد تاکید کردند.

به گزارش وبسایت «اوکرین‌فورم»، وزارت خارجه کانادا، در بیانیه‌ای بر همکاری دو کشور درباره این موضوع تاکید کرد: «وزیرخارجه گارنو و وزیرخارجه کولبا حین دیدار با یکدیگر بار دیگر بر تعهد دو کشور برای همکاری جهت تحقق عدالت، شفافیت و جبران خسارات خانواده‌های قربانیان پرواز 752 هواپیمایی بین‌المللی اوکراین که در ژانویه سال 2020 توسط موشک‌های ایرانی ساقط شد، تأکید کردند.»

پرواز 752 هواپیمایی اوکراین، در تاریخ 8 ژانویه 2020، دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه «امام خمینی» تهران توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران ایران سرنگون شد و همه 176 سرنشین آن کشته شدند.

مقامات ایران در 11 ژانویه ادعا کردند که نیروهای نظامی این کشور هواپیمای مسافربری اوکراینی را به طور تصادفی سرنگون کرده‌اند. سپاه پاسداران ایران مسئولیت کامل سرنگونی هواپیمای اوکراینی را بر عهده گرفت.

به گفته «اوکرین‌فورم»، سفارت ایران در اوکراین در 7 ژوئن ۲۰۲۱ مدعی شد که پرداخت غرامت به بستگان کشته‌شدگان سانحه هواپیمای اوکراینی را آغاز کرده است.

گفتنی است که دولت کانادا، روز پنجشنبه 24 ژوئن 2021، اعلام کرد که هیچ مدرکی مبنی بر عمدی بودن سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط ایران نیافته است، و در عین حال «بی‌کفایتی و بی‌تدبیری مسئولان» را محکوم کرد.

تیم ویژه پزشکی قانونی کانادایی که مسئول بررسی اطلاعات موجود در مورد این حادثه، از جمله اطلاعات محرمانه طبقه‌بندی شده است، گفت که «هیچ مدرکی مبنی بر برنامه‌ریزی قبلی یا دستور مقامات ایرانی برای سرنگون کردن هواپیما» پیدا نکرده است.

با این وجود، گزارش تیم پزشکی قانونی کانادا تاکید کرد: «این به هیچ وجه مسئولیت را از دولت ایران در مورد مرگ 176 انسان بی‌گناه سلب نمی‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم