انتقاد جمهوری‌خواهان از بایدن بابت خارج کردن نیروهای آمریکایی از افغانستان

مک‌کانل طرح بایدن برای عقب‌نشینی را با عباراتی همچون «عجولانه»، و «جا خالی کردن» توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شماری از جمهوری‌خواهان عالی‌رتبه، جو بایدن، رئيس‌جمهوری ایالات متحده را در خصوص تعجیل در خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان پس از دو دهه مورد انتقاد قرار داده‌اند.

به گزارش روزنامه «دِنوِر گَزِت»، لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه کارولینای جنوبی، روز سه‌شنبه 6 ژوئیه 2021 به خبرنگاران گفت: «به نفع آمریکا نیست که طالبان قدرت را در افغانستان به دست بگیرند. اگر طالبان بخشی از افغانستان را اشغال کنند، من می‌ترسم که باز القاعده و داعش سر برآورند، و آن وقت ما باید منتظر یازده سپتامبر دیگری باشیم.»

میچ مک‌کانل، سناتور جمهوری‌خواه کنتاکی و رهبر اقلیت سنا، که از زمان اعلام برنامه بایدن در ماه آوریل برای ترک افغانستان سخت به آن تاخته، ماه پیش به خبرنگاران گفت: «تهدیداتی که ما از جانب تروریسم و استبداد با آنها مواجه هستیم هنوز به قوت خود باقی هستند.» مک‌کانل طرح بایدن برای عقب‌نشینی را با عباراتی همچون «بدون پروا»، «عجولانه»، و «جا خالی کردن» توصیف کرد، که به گفته وی منجر به «یک فاجعه احتمالی» و «تهدید وطن‌مان آمریکا» خواهد شد.

مایکل مک‌کال، نماینده جمهوری‌خواه کنگره از تگزاس و عضو بلندپایه «کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان»، یکشنبه پیش به «فاکس نیوز» گفت: «بعد از عقب‌نشینی کامل ما، کشتار و ویرانی و زنان... که به آن طرف مرز به سوی پاکستان فرار می‌کنند. این تصاویر دردناک به پای پرزیدنت بایدن نوشته خواهد شد.»

از طرف دیگر، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و منتقد بزرگ جو بایدن، از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان حمایت کرد. در این باره، ترامپ در بیانیه‌ای گفت: «ما می‌توانیم و باید زودتر خارج شویم. نوزده سال کافی است؛ در واقع مدتی خیلی زیاد و خیلی طولانی است.»

رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در بیانیه‌اش سهمی هم برای خود از تخلیه زودهنگام نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان در نظر گرفت و گفت: «اینکه من بیشتر تجهیزات چندین میلیارد دلاری‌مان را از آنجا بیرون کشیدم، و از آن مهمتر، تعداد نیروهای نظامی‌مان را از شانزده هزار نفر به زیر دوهزار نفر کاهش دادم، امکان برداشتن این گام با این سرعت را فراهم کرد.»

جن ساکی، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید، موضع ریاست‌جمهوری آمریکا درباره عقب‌نشینی سریع و کامل از افغانستان را روز چهارشنبه در محل هواپیمای مخصوص رئیس‌جمهوری به خبرنگاران اعلام کرد.

به گفته ساکی: «یکی از دلایلی که رئیس جمهور این تصمیم را گرفت این است که فکر می‌کند برای این جنگ بیست‌ساله راه حل نظامی وجود ندارد. او مدتهاست که اینطور فکر می‌کند. چاره کار، مذاکرات دیپلماتیک است.»

روند خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان، از اول ماه می 2021 آغاز شده و انتظار می‌رود تا 11 سپتامبر، همه سربازان خارجی از افغانستان خارج شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید