پارلمان اروپا خواستار آزادی زندانیان دو تابعیتی در ایران شد‌

پارلمان اروپا بازداشت دو تابعیتی‌ها توسط تهران را روشی برای باج‌گیری توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پارلمان اتحادیه اروپا، قرار است پنج‌شنبه 17 تیر، دو قطعنامه درباره نقض حقوق بشر در ایران و ترکیه را به رای‌گیری بگذارد.

به گزارش خبرنگار «العربیه»، در یکی از این قطعنامه‌ها، ده‌ها نماینده اروپا خواستار بازخواست و مجازات مقامات ایرانی به دلیل نقض سیستماتیک حقوق بشر شده‌اند.

این نمایندگان از مقامات ایرانی خواسته‌اند تا هشت شهروند دو تابعیتی اروپایی از جمله احمدرضا جلالی، پژوهشگر ایرانی - سوئدی را هر چه سریعتر آزاد کنند.

پارلمان اروپا بازداشت این شهروندان را تلاشی از سوی تهران برای فشار بر کشورهای عضو اتحادیه اروپا دانسته است.

در این قطعنامه همچنین بر افزایش فشار و اعمال تحریم‌های اضافی علیه مقامات ایرانی تاکید شده است.

بیانیه 63 نماینده پارلمان اروپا

پیش از این 63 نماینده پارلمان اروپا از کشورهای عضو اتحادیه خواستند که با اتخاذ سیاست‌های جدی‌تر نسبت به نقض فزاینده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران واکنش مناسب نشان دهند.

آنها همچنین به دلیل اقدامات و برنامه‌های تروریستی جمهوری اسلامی در اروپا خواستار اعمال تحریم علیه تهران طبق قانون مجازات ناقضان حقوق بشر اتحادیه اروپا شدند.

پس از پیروزی ابراهیم رئیسی به عنوان‌ رئیس جمهوری جدید ایران، چندین کشور اروپایی به ویژه آلمان و فرانسه نگرانی خود را از وخیم‌تر شدن اوضاع حقوق بشر در ایران ابراز داشتند.

تحریم‌های اتحادیه

گفتنی است اتحادیه اروپا در سال‌های اخیر بیش از 80 شخصیت حقیقی و حقوقی ایرانی که در سرکوب تظاهرات مردمی، پرونده‌‌سازی‌های صوری، اعتراف‌گیری اجباری و شکنجه بازداشت شدگان نقش داشتند را در لیست تحریم‌های خود قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید