آمریکا منتظر آغاز دور هفتم مذاکرات وین در زمان مناسب است

هنوز برای از سرگیری دور جدید مذاکرات تاریخی تعیین نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است، واشینگتن انتظار دارد دور هفتم مذاکرات توافق هسته‌ای برای احیای برجام در زمان مناسب برگزار شود با این حال او تاریخی برای از سرگیری مذاکرات تعیین نکرد.

پرایس، در نشست خبری شامگاه چهارشنبه 16 تیر، با اشاره به اینکه رایزنی نمایندگان حاضر در گفت‌وگوهای وین در پایتخت‌های آنها ادامه دارد گفت که تیم مذاکره کننده آمریکا نیز در واشینگتن به رایزنی‌های خود ادامه می‌دهد و باید دید نتیجه تصمیمات تیم ایران در تهران چه خواهد بود.

او با بیان این‌که در دنیای دیپلماسی هیچ چیز قطعی نیست، اضافه کرد: «ایالات متحده انتظار دارد هفتمین دوره مذاکرات در زمان مناسب برگزار شود و تیم آمریکایی منتظر آغاز دور بعدی مذاکرات و مشارکت در آن است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی در خصوص احتمال برگزاری نشست با حضور ایران و کشورهای حاضر در این مذاکرات، گفت: «پیشنهاد می‌کنم این سوال را هم از مقامات ایرانی بپرسید که رایزنی‌هایشان در تهران به کجا رسیده است.»

واعظی: مذاکرات مهمتر از توافق با آژانس است

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران، پنج‌شنبه 17 تیر، درباره آخرین وضعیت مذاکرات احیای برجام در وین گفت: «بحث‌های اصلی در وین انجام شده است و اکنون مرحله تصمیم‌گیری است. این تصمیم‌گیری باید هم در تهران و هم در واشینگتن انجام شود.»

او ادامه داد: «باید زمانی که هم تهران و هم طرف مقابل تصمیم بگیرد، یک دور دیگر مذاکره برگزار و نهایی شود.»

رییس دفتر رییس جمهوری ایران در رابطه با توافق تهران و آژانس اظهار داشت: «مهم اصل مذاکره است که مهمتر از توافق با آژانس انرژی بین‌المللی است. در هر صورت برای توافق با آژانس راه حلی پیدا می‌کنند تا هم قانون رعایت شود و هم طرف مقابل اطمینان پیدا کند که آنچه ما می‌گوییم را عمل می‌کنیم.»

گام پنجم کاهش تعهدات ایران

از طرفی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سه‌شنبه اعلام کرد که ایران روند غنی‌سازی با درصد بالای اورانیوم را آغاز کرده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، چهارشنبه ادعا کرد که تصمیم ایران برای تولید اورانیوم 20 درصد غنی‌شده تنها با اهداف مسالمت‌آمیز صورت می‌گیرد.

جمهوری اسلامی ایران در «پنجمین گام کاهش تعهدات برجامی» خود اعلام کرده است که «برنامه هسته‌ای ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی مواجه نیست».

کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، چهارشنبه 15 تیر نیز مدعی شد «فلز اورانیوم در ایران برای تولید رادیوداروها در راکتور تحقیقاتی تولید شده است.»

رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران نیز خبر داد که با توجه به انتقال قدرت در ايران، مذاكرات وین تعليق شده است.

مالی گفت نمی‌تواند به جزئیات مذاکرات اشاره کند اما افزود: «با توجه به آن‌چه در ایران روی می‌دهد و انتقال قدرت می‌توانم بگویم که همه چیز در حالت فعلی به حال سکون درآمده است.»

مذاکرات اتمی وین که از اواخر فروردین امسال با هدف بازگشت ایران و آمریکا به برجام در شش مرحله پیگیری شد، از دو هفته پیش و پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران به حالت تعلیق در آمده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size