یافته‌های جدید محققان درباره اثربخشی بلند مدت واکسن‌های مدرنا و فایزر

120 شهر ایران در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محققان و‌ پزشکان دانشگاه واشینگتن در آمریکا در پژوهشی به اثرات درازمدت واکسن‌های فایزر و مدرنا ضد کرونا دست ‌یافتند.

براساس این پژوهش که سه‌شنبه 6 ژوئیه 2021 در تارنمای خبری «سلامت» منتشر شد، آمده است این دو واکسن نوعی ایمنی بادوام در برابر ویروس ایجاد می‌کنند که برای سال‌ها می‌تواند از بدن در برابر ویروس کووید- 19 محافظت کند.

محققان و پزشکان دانشگاه واشینگتن به این نتیجه رسیده‌اند که برای ایجاد ایمنی کامل نیازی به دوز یادآوری این دو واکسن نیست مگر آن‌که گونه جدیدی از ویروس کرونا به وجود آید که از RNA این واکسن‌ها قوی‌تر باشد.

از طرفی و با شیوع گونه دلتای ویروس کرونا بسیاری از کشورهای جهان نگران اثربخشی واکسن‌های موجود هستند.

گونه‌ی دلتا ویروس کرونا که اولین بار در هند تشخیص داده شد در حال حاضر به بسیاری کشورهای جهان از جمله ایران سرایت کرده است.

بر اساس گزارش‌های رسمی از ایران، گسترش نوع دلتای کرونا در استان سیستان و بلوچستان روزانه باعث ابتلای نزدیک به 412 نفر در این استان شده است، هر چند آمار غیر رسمی تعدادی بسیار فراتر از این را نشان می‌دهد.

در همین راستا اسماعیل حسین زهی، نماینده خاش روز گذشته در مجلس شورای ایران گفت: وضعیت سیستان و بلوچستان از «مرز فاجعه رد شده است».

بنا به گزارش‌های «رسمی» وزارت بهداشت ایران، تا ظهر روز دوشنبه 14 تیر، جمعا 6 میلیون و 476 هزار و 320 دوز واکسن در کشور تزریق شده که از این تعداد، 4 میلیون و 475 هزار و 154 نفر دوز اول و یک میلیون و یک‌هزار و 166 نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم