وال استریت ژورنال: آمریکا در حال بازبینی سیاست‌های تحریمی است

این بازبینی به موازات تلاش بایدن برای احیای برجام و لغو تحریم‌ها علیه ایران صورت گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه «وال استریت ژورنال»، به‌ نقل از منابع آگاه، گزارش داد که دولت ایالات متحده در حال بازنگری نحوه استفاده آمریکا از سیاست‌های تحریم اقتصادی است.

به گفته منابع آگاه، جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا، به استفاده از تحریم در ایالات متحده خاتمه می‌دهد و دولت در حال تغییر رویکرد این کشور برای استفاده از تحریم‌ها به‌عنوان مجازات است.

هدف از این تصمیم، جلوگیری از خسارت‌های اقتصادی و افزایش هماهنگی با متحدان به جای اقدامات یک‌جانبه، عنوان شده است.

به گفته یک مقام آگاه دولت آمریکا، این بررسی‌ها تقریبا تمام شده و قرار است تا پایان تابستان نهایی شود.

به گزارش «وال استریت ژورنال»، جزئیات رویکرد جدید، توسط مقامات دولت فعلی و سابق در جلسات کنگره شرح داده شده و بازنگری اساسی این سیاست باعث فاصله از سیاست دولت ترامپ می‌شود که تحریم‌ها را به عنوان ابزار فشاری برای سیاست خارجی در دولت قبلی ایالات متحده اعمال کرده بود.

بنا بر این گزارش، در حالی که مخالفان دولت بایدن، کاخ سفید را به هدر دادن دستاوردهای «سیاست‌ فشار حداکثری» دولت ترامپ متهم می‌کنند، طرفداران سیاست‌های جدید تحریمی دولت بایدن بر این باورند که رویکرد جدید تحریم‌ها، اهداف مورد نظر را به گونه‌ای که به نفع جامعه بین‌المللی است تغییر خواهد داد.

به گفته «وال استریت ژورنال»، بازبینی در سیاست‌های تحریمی، به موازات تلاش بایدن برای احیای توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها علیه ایران صورت گرفته است.

مذاکرات اتمی وین که از اواخر فروردین امسال با هدف بازگشت ایران و آمریکا به برجام در شش مرحله پیگیری شد، از دو هفته پیش و پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران به حالت تعلیق در آمده است.

مقامات جمهوری اسلامی همراه گفته‌اند که تحریم‌های آمریکا علیه شخصیت‌های حقیقی و حقوقی ایرانی از موانع عمده توافق با واشینگتن است.

یک ماه پیش، دولت آمریکا، نام احمد قلعه‌‌بانی، مدیر عامل سابق شرکت ملی نفت ایران و دو مدیر نفتی ایرانی دیگر را از فهرست‌ تحریم خارج کرد و به‌دنبال آن خزانه‌داری این کشور اعلام کرد که این اقدام «نتیجه تغییر تایید شده رفتار یا وضعیت طرفین تحریم شده است و تعهد دولت آمریکا به لغو تحریم‌ها در صورت تغییر رفتار یا وضعیت افراد مجازات شده را نشان می‌دهد.»

در روزهای گذشته نیز، دانیل بهزاد فردوس، مانوئل مهرزاد فردوس و محمدرضا دزفولیان از لیست افراد تحریم‌شده توسط ایالات متحده خارج شدند، اما وزارت خزانه‌داری این کشور اعلام کرد که تغییر در فهرست تحریم‌ها، ارتباطی به مذاکرات وین ندارد.

پیش از این مقامات جمهوری اسلامی از رسیدن به توافق‌هایی برای رفع تحریم‌ها خبر داده‌ بودند. حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران بارها مدعی شد که در جریان مذاکرات هسته‌ای وین بخش‌های اصلی تحریم‌ها برداشته شده و ایران تنها منتظر توافق کامل برای لغو عملی آنها است.

قرار است دور هفتم مذاکرات وین در روزهای آینده از سر گرفته شود اما تاکنون تاریخ دقیقی برای آن اعلام نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید