اعتراض آمریکا و اروپا به تولید فلز اورانیوم 20 درصد غنی‌شده توسط ایران

آمریکا تصمیم ایران برای تولید فلز اورانیوم 20 درصد غنی‌شده را "گامی تأسف‌بار و رو به عقب" توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه شنبه 6 ژوئیه، اعلام کرد ایران این نهاد را از قصد خود برای اتخاذ اقدامات عملی جهت غنی‌سازی اورانیوم تا سطح 20 درصد مطلع کرده است.

آژانس با ارائه این گزارش به دولت‌های عضو و بیان اینکه پروسه غنی‌سازی «چند مرحله‌ای است» تاکید کرد تا مرحله‌ای که ایران بتواند فلز اورانیوم تولید کند هنوز زمان باقی‌ است.

در همین راستا، ترویکای اروپایی یعنی بریتانیا، فرانسه و آلمان روز سه‌شنبه اعلام كردند كه آنها به شدت نگران تصمیم ایران برای تولید فلز اورانیوم 20 درصد غنی‌شده هستند.

این سه کشور در بیانیه مشترک صادر شده توسط وزارت امور خارجه بریتانیا گفتند: «ایران هیچگونه نیاز غیرنظامی به تولید فلز اورانیوم ندارد و این گام بزرگی در مسیر تولید سلاح هسته‌ای است.»

سانتریفیوژ IR9
سانتریفیوژ IR9

ایالات متحده آمریکا هم تصمیم ایران برای تولید فلز اورانیوم 20 درصد غنی‌شده را "گامی تأسف‌بار و رو به عقب" توصیف کرد اما در عین حال تأکید کرد که پنجره دیپلماسی برای بازگشت دو طرف به تعهدات توافق هسته‌ای سال 2015 همچنان باز است.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: "اقدام ایران نسبت به شدت بخشیدن به کاهش تعهدات خود نگران‌کننده است، به ویژه آنکه آزمایشاتی جهت تولید سلاح هسته ای انجام داده است.»

او افزود: «این یک گام تأسف‌بار دیگر از سوی ایران است در حالی که ما قصد و اراده صادقانه خود را برای بازگشت به توافق هسته ای نشان دادیم.»

پرایس همچنین با بیان اینکه «پنجره مذاکرات دیپلماتیک برای همیشه باز نخواهد ماند»، گفت: "هیچ مشوقی به ایران ارائه نخواهیم کرد و این کشور را به بازگشت به مذاکرات وین دعوت می‌کنیم».

پرایس از ایران خواست که سیاست «لبه پرتگاه» در پرونده هسته ای را متوقف کند. او همچنین بر عزم واشنگتن برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تأکید کرد.

این در حالی است که ایران و قدرت‌های غربی با حضور غیرمستقیم آمریکا شش دور گفتگو برای احیای توافق برجام را پشت سر گذاشته‌اند. با این حال هنوز خبری از جدول زمان‌بندی دور هفتم گفتگو‌ها در وین نیست.

پیشتر، ایران اقدام به ساخت حجم کوچکی از فلز اورانیوم کرده بود. با وجود آنکه دولت ایران هرگز اقدام به غنی‌سازی این قطعه نکرده اما تولید آن نقض مستقیم توافق برجام تلقی می‌شود. توافق برجام تمامی فعالیت‌هایی که می‌تواند منجر به ساخت هسته‌ی بمبی اتمی شود را ممنوع کرده است.

پیش از این ایران اعلام کرده بود قصد دارد «تا زمان رسیدن به توافقی برای نجات برجام، مانع دسترسی ناظران هسته‌ای سازمان ملل به ویدئوهای برخی از سایت‌های هسته‌ای خود شود».

پیشتر مجلس ایران در مصوبه‌ای دسترسی بازرسان سازمان انرژی اتمی را به مراکز هسته‌ای خود محدود کرده بود، اما توافق شد تا آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای به طور موقت تا سوم تیرماه جاری به محتوی دوربین‌ها دسترسی داشته باشد اما پس از آن تهران از تمدید این توافق خودداری کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید