فرانسه، آلمان و چین مذاکره کنندگان وین را به استفاده از فرصت پیش‌آمده دعوت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رهبران کشورهای فرانسه، چین و آلمان، روز دوشنبه 5 ژوئیه، در بیانیه‌ای از همه طرف‌های مذاکرات وین خواستند تا از فرصت پیش‌آمده برای دستیابی به توافق استفاده کنند.

یک منبع نزدیک به ریاست جمهوری فرانسه به خبرگزاری «رویترز» گفته است که امانوئل مکرون رئیس جمهوری این کشور، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، در یک تماس ویدئویی، بیش از یک ساعت در این باره گفت‌وگو کردند.

همزمان، میخائیل اولیانوف نماینده دائمی روسیه در سازمان‌های بین‌المللی و یکی از شرکت کنندگان در مذاکرات هسته‌ای وین، بامداد دوشنبه، گفت که هدف گفت‌وگوها احیای توافق هسته‌ای است لذا تلاش برای گسترش این مذاکرات به سایر موارد «غیر واقعی» است.

نماینده روسیه در حساب توئیتری خود نوشت که پیشنهاد برخی تحلیلگران و مقامات برای پرداختن به موضوعات جدید مانند امنیت منطقه‌ای یا برنامه موشکی، غیر واقع بینانه و همانند تلاش برای زدن سه گنجشک با یک سنگ است و نتایجی معکوس در پی خواهد داشت.

گفتنی است که ایران و ایالات متحده در حال مذاکرات غیر مستقیم برای احیای توافق هسته‌ای بین تهران و قدرت‌های جهانی هستند. این مذاکرات با هدف اعمال محدودیت‌هایی برای فعالیت‌های هسته‌ای ایران و در مقابل لغو تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده علیه تهران آغاز شد.

گفت‌وگوهای وین که از آوریل سال جاری آغاز شد، اکنون به حالت تعلیق درآمده است. قرار بود این مذاکرات از اوایل ماه ژوئیه از سر گرفته شود.

دیپلمات‌های شرکت کننده در مذاکرات می‌گویند، اختلاف‌های عمیقی میان طرفین همچنان باقی است و هر کدام تلاش دارد تا از طرف مقابل امتیازات بیشتری بگیرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا، در سال 2018، از توافق هسته‌ای سال 2015 که توسط اوباما با تهران امضا شده بود، خارج شد در مقابل ایران نیز در سال 2019 رسما اعلام کرد، که اقدام به نقض تدریجی محدودیت‌های توافق هسته‌ای کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید