در پی یک حمله سایبری 800 فروشگاه در سوئد تعطیل شد

هکرها 70 میلیون دلار باج می‌خواهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای کوپ «Coop» سوئد، در پی یکی از بزرگترین حملات سایبری در طول تاریخ، روز گذشته مجبور به تعطیلی 800 شعبه خود، به‌دلیل عدم توانایی اداره صندوق‌های پول شد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، هکرهایی که روز جمعه یک حمله باج‌گیری گسترده را آغاز کردند، از صدها شرکت و موسسه مورد حمله خود، برای بازگرداندن اطلاعات آن‌ها مبلغ 70 میلیون دلار باج درخواست کردند.

مدارس، ارگان‌های کوچک بخش‌های دولتی، سازمان‌های گردشگری و تفریحی، موسسه‌های اعتباری، فروشگاه‌ها و حسابداری‌ها و اعتباری هدف این حمله سایبری قرار گرفته‌اند.

یکی از بزرگترین هدف‌های این حمله سایبری، فروشگاه‌های زنجیره‌ای سوئدی بود. این حمله به قدری گسترده بود که این فروشگاه 800 شعبه خود را تعطیل کرد.

اخیرا گروهی از هکرها در تلاش برای دریافت پول از اهداف با ارزش زیادِ دیگری مانند شرکت بسته‌بندی گوشت برزیلی «JBS» بودند، که تولیدات آنها در ماه اخیر به واسطه‌ حمله‌ «REvil» به سیستم‌های آنها مختل شده بود. بنا به گفته این شرکت، آن‌ها در نهایت مجبور به پرداخت 11 میلون دلار باج به این گروه شدند.

این گروه هکر به یک شرکت فناوری اطلاعات مستقر در میامی با نام «Kaseya» نفوذ و با استفاده از داده‌های مشتریان آن‌ها، صدها شرکت و کمپانی در سرتاسر جهان را فلج کرد.

این درخواست که در یک وبلاگ ارسال شده، معمولا روشی است که توسط باندهای اینترنتی «REvil» که یک گروه هکر روسیه‌ای هستند، استفاده می‌شود.

این گروه حمله سایبری ساختاری دارد که در آن مشخص نیست چه کسی از طرف هکرها صحبت می‌کند. اما این بار آلن لیسکا از شرکت امنیت سایبری «Recorded Future»اعلام کرده تقریبا مطمئن است این پیام از طرف رهبر گروه «REvil» ارسال شده است.

او در ادامه گفت: «با توجه به تعداد هدف‌های مورد حمله و حجم این باج‌گیری، فکر می‌کنم این مساله از کنترل خارج شده است.»

حملات سایبری در ماه‌های اخیر باعث تنش دیپلماتیک بین جوبایدن، رئیس جمهوری آمریکا و ولادمیر پوتین، همتای روسی او شده و این سوال را پیش آورده است که آیا روسیه به پناهگاه امنی برای مجرمان سایبری تبدیل شده است یا خیر.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید