تصاویر ماهواره‌ای «اینتل‌ لب» از خسارت حمله به تاسیسات اتمی در کرج

مقامات تهران پهپادی بودن حمله دوم تیرماه را تکذیب کرده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تصاویر ماهواره‌ای «اینتل لب»، حاکی از آن است که تاسیسات سازمان انرژی اتمی ایران در حوالی کرج در حمله پهپادی دوم تیرماه، خسارت دیده است.

موسسه تحقیقاتی و اطلاعاتی «اینتل ‌لب»، شنبه، 12 تیر، نوشت: «وب‌گاه نورنیوز به نقل از مقامات ایران از خنثی شدن حمله به یک ساختمان سازمان انرژی اتمی در کرج خبر داد اما تصاویر ماهواره‌ای روز اول ژوییه ماجرایی متفاوت را نشان می‌دهد.»

Advertisement

این تصاویر نشان می‌دهد که بخش وسیعی از سقف یکی از ساختمان‌ها تخریب شده است.

خبرگزاری‌های داخلی ایران، دوم تیرماه، به نقل از منابع امنیتی، مدعی خنثی شدن «تلاش‌های خرابکارانه» در ساختمان سازمان انرژی اتمی ایران در کردان کرج شده بودند.

«نور نیوز»، در آن زمان، گزارش‌هایی مربوط به این عملیات در ساختمان انرژی اتمی ایران در اطراف کرج منتشر کرد که بر اساس ادعای این خبرگزاری این عملیات خنثی شد.

بنا به ادعای نور نیوز، این عملیات هیچگونه خسارت مالی و جانی نیز به‌دنبال نداشت. این خبرگزاری در این باره نوشت: «با توجه به تمهدیدات پیش‌بینی شده در خصوص حفاظت از اماکن متعلق به سازمان انرژی اتمی، اقدام بامداد امروز پیش از آن که صدمه‌ای به ساختمان وارد کند، خنثی شد و خرابکاران در پیگیری برنامه خود با شکست روبرو شدند.»

اما در همان روز، روزنامه «نیویورک تایمز» به نقل از منابع آگاه ایرانی نوشت، ساختمان سازمان انرژی اتمی ایران در نزدیکی کرج با پهپاد کوچکی هدف قرار گرفته است.

یک منبع آگاه در خصوص این حمله به «نیویورک تایمز» گفته بود، به نظر می‌رسد این پهپاد از داخل ایران، و از مکانی نه چندان دور از ساختمان سازمان انرژی اتمی، برخواسته و به این ساختمان اصابت کرده است.

روزنامه «جروزالم پست» نیز نوشته بود که این خرابکاری «خسارات سنگینی» دربر داشته است.

با این حال، علی فدوی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران ایران گفته بود: «اقدام خرابکارانه در منطقه البرز ناکام ماند و به هیچ فرد و سیستمی آسیب وارد نشد.»

در ماه‌های گذشته، تاسیسات اتمی ایران چندین بار هدف حمله قرار گرفت. این حملات در حالی به اسرائیل نسبت داده می‌شود که مقامات تل‌آویو بارها هشدار داده‌اند مقابل تهدیدها و «جاه‌طلبی‌های هسته‌ای» تهران تمامی گزینه‌ها روی میز است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید