نیویورک تایمز: چین هنگ‌کنگ را «بازآفرینی» می‌کند

مرور یک سال از وضع «قانون امنیت ملی» هنگ کنگ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارشی درباره مرور یک سال از وضع «قانون امنیت ملی» هنگ کنگ نوشته که مرز میان هنگ کنگ و چین در حال محو شدن است و پکن تلاش می‌کند تا این مستعمره نیمه‌دموکراتیک سابق بریتانیا را هرچه بیشتر به «شهری چینی» تبدیل کند.
بر اساس این گزارش، این روزها در هنگ کنگ خطوط تلفن پلیس مدام برای دریافت گزارش درباره همسایگان یا همکاران «خائن» اشغال است. به معلمان گفته شده تا دانش‌آموزان را با «شور وطن‌پرستانه» بار بیاورند. کتابخانه‌های عمومی بسیاری کتاب‌های «ممنوعه»، از جمله کتابی درباره مارتین لوتر کینگ و نلسون ماندلا، را از دسترس خارج کرده‌اند.
همچنین به افسران و پرسنل پلیس آموزش داده شده تا شیوه انگلیسی را کنار گذاشته و به شیوه چینی رژه بروند. رهبران هنگ کنگ نیز مرتبا از دست «عناصر خارجی» که ثبات و امنیت شهر را نشانه گرفته‌اند شکایت می‌کنند.
به گزارش «نیویورک تایمز»، آزادی‌هایی که هویت هنگ کنگ را تعریف می‌کردند نیز در حال از بین رفتن هستند. دولت اعلام کرده فیلم‌هایی که خطری برای امنیت ملی محسوب می‌شود را سانسور خواهد کرد. برخی از مقامات حتی خواستار ممنوعیت نمایش آثار هنری معترضان در موزه‌ها شده‌اند.
هنگامی که پلیس «اَپِل دیلی»، روزنامه معروف هوادار دموکراسی، را تعطیل و مدیران ارشدش را دستگیر کرد، حزب کمونیست چین گفت که این روزنامه از «به اصطلاح آزادی مطبوعات» سوء استفاده کرده است.
پکن اخیرا سیستم انتخاباتی بریتانیایی هنگ کنگ را بازبینی کرد تا نامزدهایی که آنها را «عناصر ناوفادار به چین» قلمداد می‌کند را پاکسازی کند، و این تغییرات را «تکمیل سیستم انتخاباتی هنگ کنگ» نام گذارد. وقتی هم که ده‌ها سیاستمدار مخالف، انتخاباتی غیررسمی ترتیب دادند، مقامات چینی آنها را به «فتنه‌انگیزی» متهم و دستگیر کردند.
دولت مرکزی در تلاش است تا اهالی هنگ کنگ را متقاعد كند كه در ازای رونق اقتصادی و رفاه مالی که چین وعده‌اش را می‌دهد، دست از خواست خود برای استقرار دموکراسی بکشند. مقامات هنگ کنگ جوانان را به تحصیل و کار در شهرهای شِنژِن و گوانگجو در جنوب چین تشویق می‌کنند.
«نیویورک تایمز» نتیجه می‌گیرد که در نهایت، آرزوی چین این است که دیدگاه سیاسی خود را ملکه ذهن مردم هنگ کنگ کند. انگیزه اصلی پکن در ایجاد تغییرات بنیادی در هنگ کنگ این است که نسل‌ جدیدی پرورش دهد که هرگز «منافع حزب» را از منافع خود جدا ندانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید