رهبران اسرائیل به دنبال ترمیم روابط با حزب دموکرات آمریکا

بر خلاف رویکرد نتانیاهو، لاپید اخیراً اعلام کرد که دولت‌های جدید آمریکا و اسرائیل با هم قرار گذاشته‌اند که نسبت به یکدیگر کارهای «غیرمنتظره» نکنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر امور خارجه اسرائیل یائیر لاپید و وزیر خارجه آمریکا آنتونی بلینکن در حالی اولین جلسه دیدار رسمی خود را در روز یکشنبه ۲۷ ژوئن ۲۰۲۱ در رم پایتخت ایتالیا برگزار کردند که بسیاری از ناظران آن را «تنظیم مجدد» روابط آمریکا و اسرائیل بعد از دوران نتانیاهو خوانند.
به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، لاپید در کنایه‌ای آشکار به دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر سابق اسرائیل، به همتای آمریکایی خود گفت: «طی چند سال گذشته اشتباهاتی رخ داده است. موضع دوحزبی اسرائیل [در قبال آمریکا] صدمه دیده است. ما این اشتباهات را در کنار هم جبران خواهیم کرد.»
مایکل اورن، سفیر سابق اسرائیل در ایالات متحده در این باره گفت: «آنها دارند روی اعتمادسازی متقابل کار می‌کنند. البته من امیدوارم که تغییر فقط در شیوه برخورد باشد و نه در بنیاد روابط. احتمال می‌دهم که در آن صورت، نتیجه بهتری برای اسرائیل حاصل شود.»
بنا بر این گزارشها، بر خلاف رویکرد نتانیاهو، که دولت رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا، باراک اوباما را غافلگیر می‌کرد، لاپید اخیراً اعلام کرد که دولت‌های جدید آمریکا و اسرائیل با هم قرار گذاشته‌اند که نسبت به یکدیگر کارهای «غیرمنتظره» نکنند، و خطوط ارتباطی میان رهبران را باز نگه دارند.
اسرائیل مخالف بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای با ایران موسوم به «برجام» است. لاپید و بلینکن حین دیدار روز یکشنبه خود در این باره صحبت کردند. ششمین دور مذاكرات آمریكا و ایران در وین در ماه ژوئن به پایان رسید بدون اینکه نتیجه‌ای از آن حاصل شود، و آینده مذاکرات نیز در هاله‌ ابهام است.
در همین حال، در راستای سیاست ترمیم روابط اسرائیل با حزب دموکرات آمریکا، رووِن ریولین، رئیس‌جمهوری اسرائیل نیز روز دوشنبه گذشته به دعوت رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا جو بایدن از کاخ سفید بازدید کرد. گروهی از دموکرات‌های کنگره نیز قرار است با استفاده از تعطیلات «روز استقلال» آمریکا در چهارم ژوئیه سفری به اسرائیل بکنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید