روسیه: برای دور جدید مذاکرات وین به زمان بیشتری نیاز است

تاکنون 6 دور از مذاکرات وین برگزار شده اما کماکان هیچ توافقی صورت نگرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین تاکید کرد که برخی طرف‌های گفت‌وگوهای وین، جهت آماده شدن برای دور نهایی مذاکرات، به زمان بیشتری نیاز دارند.

اولیانوف، شامگاه پنج‌شنبه 10 تیر، در صفحه توییتر خود نوشت: «مذاکرات وین بر سر برجام به محض آماده شدن تمامی کشورهای مشارکت‌کننده برای آنچه که قرار است دور آخر مذاکرات باشد، ادامه خواهد یافت. این مسئله هنوز محقق نشده است. برخی از طرف‌ها به زمان بیشتری نیاز دارند.»

او زمان از سرگیری مذاکرات را اعلام نکرد اما گفت: «به نظر می‌رسد که ما زودتر از هفته آینده در وین دیدار نخواهیم کرد.»

تاکنون 6 دور از مذاکرات وین برای بازگشت همزمان ایران و آمریکا به برجام برگزار شده است. در آغاز دور پیشین مذاکرات نماینده روسیه گفته بود که این آخرین دور از مذاکرات خواهد بود.

یک دیپلمات غربی به خبرگزاری «رویترز» گفته است، هنوز امکان از سرگیری مذاکرات در هفته آینده وجود دارد و منبع دیگری عدم اطمینان را به بحث‌های داخلی ایران پس از انتخابات ریاست جهموری و انتخاب ابراهیم رئیسی نسبت داد.

رئیسی در اولین نشست خبری خود اعلام کرد حتی اگر تحریم‌های امریکا علیه ایران برداشته شود، باز هم با رییس جمهور ایالات متحده دیدار نخواهد کرد.

«رویترز» می‌نویسد در حالی که سرنوشت دور هفتم مذاکرات در ابهام است، مقامات ایرانی مدعی شده‌اند که تهران هیچ عجله‌ای برای به فرجام رساندن این مذاکرات ندارد.

توافق در حد هماهنگی معیارها

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز پنج‌شنبه شب در کنفرانس خبری گفت: «طی سه ماه اخیر، هیئت‌های مذاکره کننده توانسته‌اند به پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه هماهنگی معیارها و شروط موجود در روند احیای برجام دست بیابند.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه ادامه داد: «آن‌ها (مذاکره کنندگان) همچنین توانسته‌اند اقدام متقابل و توالی اقداماتی را که آمریکا و ایران باید بردارند، مشخص کرده و تحلیل کنند که چگونه این تعهدات متناظر رسمی می‌شوند و رسیدگی به آنها تضمین خواهد شد.»

پیش از این آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا از وجود «اختلافات اساسی» در مذاکرات سخن گفته بود و اظهار داشت: «در مذاکرات غیر مستقیم با ایران اختلافات اساسی هنوز وجود دارد و ما نمی‌دانیم که آیا بر آنها غلبه خواهیم کرد.»

وزیر خارجه آمریکا با انتقاد از طولانی شدن مذاکرات وین و تهدید خروج کشورش از این مذاکرات گفته بود: «اگر ایران به گسترش برنامه اتمی خود ادامه ‌دهد، به‌زودی این برنامه به نقطه‌ای می‌رسد که امکان کنترل و مهار آن غیرممکن می‌شود.»

توافق با آژانس جایگزین ندارد

زاخارووا با اشاره به توافق میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تعلل ایران در تمدید این توافق گفت: «از سرگیری هر چه سریع‌تر فعالیت راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران در همان سطح مقرر در برجام در اولویت است و این توافق‌ها هیج جایگزین معقولی ندارند و بدون آن‌ها اقدامات امنیتی ضعیف‌تر می‌شوند».

منابع دیپلماتیک غربی چهارشنبه از محدود شدن دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی اتمی به سایت نطنز توسط ایران خبر دادند.

این جدیدترین اقدام ایران در نقض تعهدات هسته‌ای برجامی خود است.

تهران پیشتر هم درباره بازرسی از مراکز هسته‌ای خود با آژانس با مشکل مواجه شده بود. در سال 2020 اجازه بازرسی‌های سرزده داده نشد و در سال 2019 هم یک بازرس آژانس در ایران بازداشت و مدارک شناسایی‌اش ضبط شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید