هشدار دولت بايدن به ایران نسبت به هرگونه حمله از سوى گروه‌های نیابتی

«اگر به ما حمله کنید، پاسخ خواهیم داد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مقامات آمریکایی گفته‌اند حملات هوایی یکشنبه گذشته ایالات متحده به مواضع شبه‌نظامیان وابسته به ایران در عراق و سوریه، نشانه پایین آمدن آستانه تحمل دولت جو بایدن مقابل حملات این گروه‌ها است.

این مقامات که نامشان فاش نشده است، پنج‌شنبه 10 تیر، به روزنامه «واشینگتن پست»، گفته‌اند، تصمیم جو بایدن برای حملات هوایی به مواضع شبه‌نظامیان وابسته به ایران در عراق و سوریه نشان داد که ایالات متحده، صرف نظر از کشته یا زخمی شدن نیروهای آمریکائی تصمیم دارد حمله به کارکنان و تاسیسات خود را پاسخ دهد.

به نوشته این روزنامه، خط قرمز دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، در مواجهه با حملات شبه‌نظامیان وابسته به ایران، کشته و زخمی شدن نظامیان و کارکنان آمریکایی بود. اما رویکرد دولت جو بایدن متفاوت است و آستانه تحمل پایین‌تری را نسبت به دولت قبلی برای پاسخگویی به این حملات دارد.

این مقام ارشد دولت آمریکا به «واشینگتن پست» گفته است، ما وظیفه داریم که نشان دهیم حمله به آمریکایی‌ها عواقبی دارد، حتی اگر این حملات تلفاتی نداشته باشد.

بر این اساس، پیامی که دولت آمریکا از طریق کانال‌های دیپلماتیک به ایران منتقل کرده است این است: «اگر به ما حمله کنید، پاسخ خواهیم داد.»

دونالد ترامپ، دی ماه سال گذشته هشدار داده بود، هرگونه حمله در عراق که به کشته شدن حتی یک شهروند آمریکایی منجر شود، ایران را مسئول خواهد دانست.

به نوشته این روزنامه، شبه‌نظامیان وابسته به ایران، از ماه آوریل، دست‌کم 5 حمله پهپادی به مواضع آمریکا انجام داده‌اند که بنا به نظر کاخ سفید، پیشرفت فناوری‌های به کار گرفته شده در این حملات، نگران‌کننده است و جو بایدن در هفته‌های اخیر، درباره این حملات چندین نشست با مسئولان اطلاعاتی داشته است.

خطر افزایش درگیری

این روزنامه تاکید کرده است، هر چند رویکرد دولت بایدن، خطر افزایش درگیری تهران و واشینگتن را به‌دنبال دارد، اما مقامات آمریکایی می‌گویند با انتخاب اهداف خاص برای واکنش و همچنین ارسال پیام به ایران از کانال‌های دیپلماتیک، می‌کوشند این خطر را کاهش دهند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم گفته است که از طریق راه‌های مختلف به ایران، درباره خطر حمایت آنها از شبه‌نظامیان در عراق، اطلاع داده شده است.

او افزود ما این را روشن مطرح کردیم که این عملیات با هدف بازدارندگی انجام شد و هدف آن افرایش تنش نبود.

به نوشته «واشینگتن پست»، در حالی که حملات یکشنبه گذشته علیه مواضع شبه‌نظامیان گروه‌های «کتائب حزب‌الله» و «کتائب سیدالشهدا»، با نارضایتی حکومت عراق همراه شده، انتقادهایی هم در این رابطه از سوی نمایندگان دموکرات‌ کنگره به دنبال داشته است.

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، دوشنبه گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای ارتش ایالات متحده در چندین حمله هوایی، پایگاه‌های لجستیک و انبار اسلحه و مهمات شبه‌نظامیان وابسته به ایران در دو طرف مرز عراق و سوریه را هدف قرار داده است.

بر اساس بیانیه پنتاگون، این حملات اقدامی «دفاعی» و در واکنش به حملات پهپادی اخیر شبه‌نظامیان وابسته به ایران به اماکن و پایگاه‌های ایالات متحده و کارکنان آن در عراق بوده است.

بنا به گزارش خبرگزاری «رویترز»، این حملات به‌وسیله جنگنده‌های اف-15 و اف-16 صورت گرفت.

جو بایدن، دوشنبه با رد انتقادات مطرح‌شده در کنگره در رابطه با این حملات گفت: «حتی کسانی‌ که در کنگره مایل نیستند این مساله را بپذیرند، قبول کرده‌اند که این حرف صحیح است.»

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت، حملات هوایی آمریکایی به پایگاه‌های شبه‌نظامیان در دو سوی مرز عراق و سوریه را مطابق با کنوانسیون‌های بین‌المللی حق دفاع از خود دانست. گرینفیلد گفت که واشینگتن آماده پاسخ‌دادن مناسب به هرگونه حملات احتمالی است.

این دومین اقدام نظامی ارتش آمریکا از زمان روی کار آمدن بایدن و به‌ دستور او علیه مواضع شبه‌نظامیان انجام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید