طراح «جنگ علیه تروریسم» درگذشت

دونالد رامسفلد، وزیر دفاع دولت جرج بوش پسر، از تصمیم‌گیران اصلی جنگ عراق بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دونالد رامسفلد، وزیر دفاع دولت رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا جرج بوش و طراح «جنگ علیه تروریسم»، که در ابتدای قرن حاضر جنگ‌های ایالات متحده علیه القاعده و طالبان در افغانستان و حکومت صدام حسین در عراق را رهبری کرد، روز چهارشنبه 30 ژوئن 2021 در 88 سالگی درگذشت.

به گزارش «فاکس نیوز»، رامسفلد در اوج جنگ سرد در دوران ریاست‌جمهوری ریچارد نیکسون، سفیر آمریکا در «ناتو» شد. پس از رسوایی «واترگیت» و استعفای نیکسون، جرارد فورد، رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا، از رامسفلد خواست رئیس دفتر وی و بعدا وزیر دفاع دولتش بشود.

در این نقش، رامسفلد نقش مهمی در ایجاد تغییرات ساختاری در ارتش آمریکا در دوران پس از جنگ ویتنام بازی کرد. مهمتر از همه اینکه رامسفلد بر دوران گذار از خدمت اجباری در ارتش به خدمت کاملا داوطلبانه نظارت کرد.

به گفته «فاکس نیوز»، با تمام این سوابق، اما عموما رامسفلد را به‌خاطر دومین دوره خدمتش در مقام وزیر دفاع آمریکا از سال 2001 تا 2006، که پُرهیاهوترین دوره جنگ‌های عراق و افغانستان بود، به‌خاطر می‌آورند.

پس از حمله سازمان تروریستی «القاعده» به برج‌های تجارت جهانی در نیویورک و ساختمان وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، رامسفلد در کنار دیگر مقامات ارشد دولت بوش، همچون دیک چینی معاون رئیس‌جمهوری، نقش مهمی در بسیج کردن افکار عمومی برای «جنگ علیه تروریسم» در افغانستان ایفا کرد.

طولی نکشید که دولت بوش حکومت عراق را نیز عضوی از «محور شرارت» اعلام کرد، و با این توجیه که صدام حسین «سلاح‌های کشتار جمعی» در اختیار دارد، مدتی بعد به عراق حمله کرده و صدام حسین را سرنگون کرد.

به گزارش «فاکس نیوز»، هنگامی که جنگ در خاورمیانه مطابق برنامه پیش نرفت، و نارسایی‌هایی در کار ظاهر شد، از جمله اینکه شمار تلفات نظامیان آمریکایی بالا رفت و سلاح‌های کشتار جمعی هم در عراق یافت نشد، رامسفلد مورد انتقاد شدید رسانه‌ها و افکار عمومی قرار گرفت.

رامسفلد همچنین به دست داشتن در برخی موارد نقض حقوق بشر مانند حوادث شکنجه در زندان ابوغریب عراق و حتی نقش داشتن غیرمستقیم در ظهور گروه‌های افراطی پس از اشغال عراق متهم شد.

در این زمان بود که مخالفان سیاسی وزیر دفاع تلاش کردند او را وادار به استعفا از مقام وزارت کنند. وی تا سال 2006 که دموکرات‌ها در کنگره به قدرت رسیدند، در برابر فشار مخالفان خود مقاومت کرد.

پس از آن، با از دست رفتن اکثریت جمهوری‌خواهان در کنگره و افزایش فشار دموکرات‌ها، بوش مجبور شد بالاخره رامسفلد را کنار بگذارد. ترک مقام وزارت دفاع در سال 2006 نقطه پایانی بر بیش از پنج دهه حضور دونالد رامسفلد در بالاترین جایگاه‌های عرصه سیاست ایالات متحده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید