راهپیمایی اعتراضی خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی در کانادا

نخست وزیر کانادا از جامعه جهانی خواست که به مقامات ایران اجازه فرار از مجازات ندهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی، روز چهارشنبه، در یک راهپیمایی اعتراضی مقابل مقر سازمان بین المللی هوانوردی بین المللی «ایکائو»، در مونترال کانادا شرکت کردند.

خانواده‌های قربانیان تاکید کرده‌اند، در حالی که جمهوری اسلامی در جریان سرنگونی این هواپیمای مسافربری، کنوانسیون‌های بین‌المللی را به‌شدت نقض کرده، ایکائو هیچ اقدامی در محکوم کردن آن انجام نداده است.

Advertisement

پرواز 752 هواپیمایی اوکراین، در تاریخ 8 ژانویه 2020، دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه «امام خمینی» تهران توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران ایران سرنگون شد و همه 176 سرنشین آن کشته شدند.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز 752 که همسرش پریسا و فرزندش ریرا را در آن پرواز از دست داد، در سخنرانی خود در این در راهپیمایی اعتراضی گفت: «این سازمان‌ها و این دولت‌ها، جمهوری اسلامی را چون ما نمی‌شناسند. بله درست است. هیچ‌کس بهتر از ما که یوغ این ستمگر را 42 سال به گرده کشیده‌ است، آن حکومت را نمی‌شناسد. ماییم که می‌دانیم آنها به هر جنایتی توانا هستند. ماییم که می‌دانیم آنها در زندان‌ها دادگاه سه دقیقه‌ای برگزار و اعدام می‌کنند.»

او اضافه کرد: «ماییم که می‌دانیم آن سراداران فاسد برای حفظ حکومتشان به هرجنایتی دست می‌زنند. آنها حتی برای حفظ حکومت خود به مسافران یک هواپیمای مسافربری هم رحم نمی‌کنند.»

اسماعیلیون تصریح کرد: «(مقامات ایران) بعد از اقدام به جنایت، پشت قوانین بین‌المللی همین سازمان‌ها پنهان می‌شوند، این قوانین را به سخره می‌گیرند و از ناتوانی و ترس این سازمان‌ها بیشترین بهره را می‌برند. حکومت آدم‌ربایی و جهل، حکومت ابتذال و شرارت به هیچ‌کس رحم نمی‌کند.»

ایکائو که به سازمان ملل وابسته است در واکنش به این راهپیمایی اعتراضی تنها در توییتی نوشت: «ایکائو می‌خواهد بار دیگر از انجمن خانواده‌های جان باختگان پرواز پی اس752 به‌دلیل نمایندگی فعالانه قربانیان این واقعه تراژیک قدردانی کند.»

در ماه مارس، سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی هدف قرار داده شدن هواپیمای اوکراینی را ناشی از رادار خراب و خطای یک اپراتور پدافند هوایی دانست. در آن زمان، اوکراین و کانادا از این ادعا انتقاد کرده و آن را ناکافی دانستند.

مارک گارنو، وزیر امور خارجه کانادا، خطاب به کمیته‌ای تخصصی متشکل از قانونگذاران که در حال بررسی سقوط هواپیمای اوکراینی است گفت: «رفتار دولت ایران طی 15 ماه گذشته کاملاً غیرمسئولانه بوده است، و ما این موضوع را با جدیت پیگیری می‌کنیم و آنها را تحت فشار می‌گذاریم تا پاسخگو باشند.»

دادگاه عالی اونتاریو در کانادا، طی حکمی اعلام است که سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین توسط سپاه پاسداران ایران یک اقدام «عمدی» و «تروریستی» بوده است.

در این حکم، دادگاه نتیجه گرفت که سپاه «می‌دانست که پرواز 752 یک هواپیمای غیرنظامی است و با هدف نابودی آن را هدفمند سرنگون کرد.»

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، 24 ژوئن، در پی اعلام نتایج یک تحقیق کانادایی درباره نقش مقامات ایرانی پیرامون سقوط هواپیمای اوکراینی، تاکید کرد که تصمیم سرنگونی هواپیما توسط مقامات ارشد در تهران گرفته شده است.

ترودو افزود: «مقامات ارشد رژیم تصمیماتی را اتخاذ کردند که منجر به این فاجعه شد، و جهان نباید به آنها اجازه دهد با مصونیت از مجازات، پشت سر تعدادی متهم رده‌پایین پنهان شوند.»

گفتنی است این هواپیما در شرایطی مورد اصابت قرار گرفت که تنش ایران و آمریکا در پی حملات موشکی تهران به یک پایگاه آمریکایی در عراق با هدف انتقام از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس شدت گرفته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید