گرمای 50 درجه در غرب آمریکا و کانادا جان ده‌ها نفر را گرفت

عدم آمادگی شهرهای غرب آمریکا، خطرات ناشی از موج گرما را دو چندان کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

موج بی‌سابقه گرما در غرب کانادا و شمال غربی آمریکا صدها نفر را راهی بیمارستان‌ها کرده و جان ده‌ها نفر دیگر را گرفت. افزایش دمای هوا در این مناطق که از هفته پیش آغاز شده، اکنون به نزدیکی 50 درجه سانتیگراد رسیده است. دمای عادی برای این مناطق در این موقع سال حدود 20 درجه است.

دانشمندان امور اقلیمی به خبرگزاری «سی‌ان‌ان» گفته‌اند كه این موج گرما نشانه واضح بحران اقلیمی است و حوادث شدید گرمایی مشابه در آینده باز هم اتفاق خواهد افتاد. طبق پیشی‌بینی‌ها، موج گرمایی فعلی در هفته آینده کمی فروکش خواهد کرد، اما دمای هوا همچنان گرم‌تر از حد معمول باقی خواهد ماند.

Advertisement

در این مدت، مقامات حدود 50 هزار بطری آب، 32 هزار بسته الکترولیت و 14000 حوله خنک‌کننده به افراد بی‌خانمان تحویل داده‌اند. علاوه بر این، تعداد مراجعان درمانگاه‌های حیوانات خانگی به طرز چشمگیری افزایش یافته است، که معمولا برای درمان حیواناتی است که در وسایل نقلیه دربسته مانده و گرمازده شده‌اند.

طبق اعلام مقامات شهر ونکوور در غرب کانادا، در میان موج گرما بیش از 60 مرگ ناگهانی در منطقه شهری ونکوور گزارش شده است. بسیاری از متوفیان شهروندان سالخورده بوده‌اند. پلیس منطقه از مردم خواسته تا به آشنایان و همسایگان سالخورده خود سر بزنند، مبادا در اثر شدت گرما اتفاقی برای‌ آنها رخ دهد. گرمای زیاد، علاوه بر ایجاد گرمازدگی، بیماری‌های قلبی و ریوی را تشدید کند.

دانشمندان به «سی‌ان‌ان» گفته‌اند که آنچه این موج گرما را خیلی خطرناک کرده این است که غرب کانادا و شمال غربی آمریکا برای مقابله با چنین افزایش دمایی آمادگی ندارد.

برای مثال، شهرهای سیاتل در ایالت واشینگتن و پورتلند در ایالت اورِگون به ترتیب رتبه‌های اول و سوم در میان شهرهایی در سطح آمریکا را دارند که دسترسی به تهویه مناسب و کولر ندارند.

مناطقی که آسفالت شده‌اند و ساختمان‌ها و اتوبان‌های زیادی دارند، مقدار قابل توجهی از انرژی خورشیدی را جذب کرده و به صورت گرما منعکس کنند. این گونه امکان گرم‌تر از مناطقی هستند که فضای سبز مثل پارک و رودخانه و خیابان‌های پُردرخت دارند، که انرژی خورشیدی را کمتر جذب و ساطع می‌کنند.

گرم‌ترین مناطق در محدوده شهری، محله‌های کم‌درآمد و محله‌های رنگین‌پوستان است، یعنی مکان‌هایی که کمترین میزان سرمایه‌گذاری و بهسازی را داشته‌اند. این مناطق معمولا محله‌هایی هستند که در مجاورت آزادراه‌های پُرترافیک قرار دارند، و فضای سبز ندارند. از آن طرف، محله‌های مرفه‌تر که فضای سبز بیشتری دارند، عموما خنک‌ترند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم