سناتور جمهوری‌خواه: مقابله با تهدید شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران باید افزایش یابد

شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق تهدیدی مستمر برای نیروهای آمریکایی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جیمز اینهاف، سناتور جمهوری‌خواه اوکلاهما و عضو عالی‌رتبه «کمیته نیروهای مسلح سنا»، در بیانیه‌ای در تایید حملات روز یکشنبه 27 ژوئن 2021، توسط نیروی هوایی ایالات متحده به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه و عراق، خواستار افزایش مقابله با تهدیدات نیروهای نیابتی ایران شد.

اینهاف در این بیانیه گفت: «حملات مداوم نیروهای نیابتی ایران به پرسنل آمریکایی غیر قابل تحمل است. در حالی که من واکنش دفاعی پرزیدنت بایدن به این نیروها در سوریه و عراق را تحسین می‌کنم، اما معتقدم که این اقدامات، بازبینی اختیارات جنگی رئیس‌جمهوری 2002 عراق – که اینک توسط کنگره منسوخ شده – را لازم می‌کند؛ به‌ویژه با توجه به اینکه شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق تهدیدی مستمر برای نیروهای آمریکایی هستند.»

در ادامه، این عضو عالی‌رتبه «کمیته نیروهای مسلح سنا»، دولت جو بایدن را بابت تلاش‌هایش برای احیای برجام و برداشتن تحریم‌ها از روی جمهوری اسلامی، به جای تلاش برای پاسخگو کردن ایران درباره تروریسم، سرزنش کرد.

به گفته اینهاف: «این توافق، با برداشتن فشار از روی اقتصاد ایران، باعث تامین نیروهای نیابتی خواهد شد که آمریکایی‌ها را برای کشتن هدف قرار می‌دهند. لذا آنچه ما نیاز داریم، رویکردی روشن از سوی پرزیدنت بایدن نسبت به حکومت ایران است، که به جای اینکه اغلب از آنها دلجویی کند، به تهدیدهای آنها پاسخ دهد.»

در همین حال، جو بایدن، دوشنبه 28 ژوئن، با اعلام اینکه دستور حمله هوایی اخیر به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه و عراق را شخصا صادر کرده است، تاکید کرد تا زمانی که او در راس قدرت است به ایران اجازه دست‌یابی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد.

بایدن که در نشست خبری مشترک در کنار همتای اسرائیلی خود، روون ریولین در واشینگتن حاضر شده بود، با رد انتقادهای مطرح‌شده در کنگره در رابطه با حملات هوایی روز یکشنبه گفت:‌ «این [صدور این دستور] در حیطه اختیارات من است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید