تشکیل ائتلاف نظامی روسیه و چین برای مقابله با آمریکا

رهبران ناتو برای اولین بار بعد از مدتها چین و روسیه را به خاطر توسعه‌طلبی نظامی‌شان در منطقه آتلانتیک شمالی مورد سرزنش قرار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مجله «نیوزویک»، در گزارشی درباره رقابت روسیه و چین با آمریکا نوشته است که مسکو قصد دارد ائتلافی نظامی با پكن ایجاد كند. بنا بر اين گزارش، مقامات و رسانه‌های دولتی روسیه احتمال داده‌اند كه اين اقدام در واکنش به ادعاهایی مبنی بر ایجاد یک بلوک نظامی علیه روسیه توسط واشينگتن در خاور دور، صورت می‌گیرد.

«ریا نووستی»، یکی از رسانه‌های دولتی روسیه، روز دوشنبه 28 ژوئن 2021، گزارش داده بود که «واشینگتن صدها هزار نفر پرسنل نظامی، ناوهای هواپیمابر و هواپیماهای جنگی در منطقه آسیا-اقیانوسیه مستقر کرده است، که سنگ بنای چیزی شبیه ناتو در آسیا است.»

دریادار ایگور کوستیوکوف، رئیس «اداره اطلاعات اصلی ستاد کل روسیه»، در این باره به «ریا نووستی» گفته است که «اگرچه این بلوک قصد دارد چین را مهار کند، اما به طور جدی امنیت روسیه را نیز به خطر خواهد انداخت.»

به گزارش «نیوزویک»، کوستیکوف پیشتر، در جریان کنفرانس امنیت بین‌المللی مسکو در 23 ژوئن هشدار داده بود که واشینگتن قصد دارد اولین ناوگان عملیاتی خود را تا سال 2024 در منطقه آسیا-اقیانوسیه مستقر کند، که موقعیت آمریکا در شرق اقیانوس هند را تقویت خواهد کرد.

از طرف دیگر، در ابتدای ماه جاری، رهبران ناتو برای اولین بار بعد از مدتها چین و روسیه را به خاطر توسعه‌طلبی نظامی‌شان در منطقه آتلانتیک شمالی مورد سرزنش قرار دادند. در بیانیه ناتو آمده است: «روسیه و چین در منطقه یورو-آتلانتیک مانورهای نظامی برگزار کرده و با یکدیگر همکاری می‌کنند.» یک فرمانده ارشد ناتو نیز در مصاحبه‌ای با «فایننشال تایمز»، در 25 ژوئن، گفت که «توسعه نظامی چین و افزایش نفوذ سیاسی این کشور تکان‌دهنده است.»

در همین حال، به گزارش «خبرگزای فرانسه»، رهبران چین و روسیه روز دوشنبه با تمجید از نزدیکیِ فزاینده‌شان و نقش «تثبیت‌کننده» خود در روابط بین‌الملل، از تمدید معاهده دوستی 20 ساله میان دو کشور خبر دادند.

بنا بر این گزارش، در حالی که ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ در یک کنفرانس ویدیویی ظاهر شده بودند، کرملین بیانیه مشترک روسیه و چین به مناسبت سالگرد بیست‌سالگی معاهده را منتشر کرد. پوتین طی این کنفرانس اعلام کرد که معاهده دوستی، روابط میان دو کشور را به «اوجی بی‌سابقه» رسانده است، و بنابراین در فوریه 2022، برای 5 سال دیگر تمدید خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم