بایدن: حملات در سوریه و عراق به‌منظور بازدارندگی ایران بود

رئیس جمهوری به کنگره: آمادگی انجام حملات بیشتر را داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریكا، شامگاه سه شنبه 29 ژوئن تاکید كرد که حملات هوایی روز یکشنبه 27 ژوئن، جنگنده‌های این کشور به شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی در مرزهای عراق و سوریه به‌ دستور او و با هدف بازدارندگی ایران انجام شده است.

رئیس جمهوری آمریکا، در نامه‌ای که به نانسی پلوسی رئیس، مجلس نمایندگان این کشور فرستاد، گفت: «تاسیساتی كه در سوریه و عراق هدف قرار گرفت، متعلق به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران و برای انجام حملات هوایی علیه کارکنان و تاسیسات نیروهای آمریكایی در عراق مورد استفاده قرار می‌گرفت».

بایدن گفت، این حملات به‌منظور محافظت و دفاع از نیروهای آمریكایی، تضعیف و بازدارندگی ایران و نیروهای مورد حمایتش از انجام حملات بیشتر به پایگاه‌های این کشور در عراق انجام شد.

او ضمن اشاره به افزایش حملات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در ماه‌های اخیر گفت، این حملات شامل حمله به پایگاه هوایی بلد در 4 آوریل، حمله به مرکز پشتیبانی دیپلماتیک در نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد در تارخ 18 آوریل و 3 مه 2021، و حمله به پایگاه هوایی الاسد در تاریخ 2 و 4 و 24 مه 2021 بود.

او افزود: «حملات اخیر پهپادها همچنین تأسیسات آمریکا در اربیل را در 14 آوریل 2021، پایگاه هوایی الاسد در 8 مه 2021 ، پایگاه هوایی باشور در 10 مه 2021 و تأسیسات آمریکا در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد را در 9 ژوئن 2021 هدف قرار داده‌اند».

بایدن در پیام خود افزود این حملات منجر به جراحت و تهدید زندگی نیروهای ایالات متحده و ائتلاف بین المللی شده است.

حمایت از آمریکایی‌ها

بایدن در بخش دیگری از نامه خود به کنگره اظهار داشت، او دستور اجرای این اقدام نظامی را با مسئولیت خود و برای محافظت از جان شهروندان ایالات متحده در داخل و خارج از كشور و تقویت امنیت ملی و منافع سیاست خارجی در چارچوب اختیارات اساسی رئیس‌جمهوری جهت مدیریت روابط خارجی ایالات متحده و در مقام فرماندهی کل نیروهای مسلح و مدیر اجرایی، صادر کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا تأکید کرد که ایالات متحده مطابق با قوانین بین‌المللی و حق دفاع از خود که در ماده 51 منشور سازمان ملل آمده است، این اقدام لازم و متناسب را انجام داده است.

حملات بیشتر

جو بایدن تأكید كرد، ایالات متحده آمادگی انجام حملات بیشتر برای مقابله با تهدیدها را دارد.

بایدن با بیان اینکه این نامه را به‌عنوان بخشی از تلاش‌های دولتش برای آگاه کردن كنگره مطابق با قطعنامه جنگ در قانون عمومی شماره 93-148 ارائه داده، افزود كه اطلاعات اضافی در پیوست طبقه‌بندی شده، ارائه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم