آمریکا: حمله به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران با هدف بازدارندگی انجام شد

«واکنش نظامی پس از آن انجام شد که ناکارآمدی گزینه‌های غیرنظامی برای مواجه با تهدید اثبات شد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

لیندا توماس گرین‌فیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه 29 ژوئن، به شورای امنیت اعلام کرد که هدف ایالات متحده از حملات اخیر به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه ایجاد بازدارندگی مقابل ایران بوده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، بر اساس ماده 51 منشور سازمان ملل، 15 عضو شورای امنیت باید در جریان هرگونه اقدامی که کشورها برای دفاع از خود در برابر حمله مسلحانه انجام می‌دهند، قرار گیرند.

گرین‌فیلد، گفت که حمله هوایی آمریکا به پایگاه شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران که در حملات پهپادی و راکتی به نیروها و اماکن آمریکایی نقش داشتند،‌ خسارت وارد کرده است.

سفیر آمریکا در نامه‌ای که «رویترز» نسخه‌ای از آن را مشاهده کرده است، نوشت: «واکنش نظامی پس از آن انجام شد که ناکارآمدی گزینه‌های غیرنظامی برای مواجه با تهدید به اثبات رسید» و «هدف جلوگیری از حملات بیشتر بود».

بامداد دوشنبه 28 ژوئن، جنگنده‌های آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در مرز عراق و سوریه حمله کردند و به گفته پنتاگون، این حملات اقدامی دفاعی و در واکنش به حملات پهپادی اخیر شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به اماکن، پایگاه‌های ایالات متحده و کارکنان آن در عراق بوده است.

بر اساس بیانیه پنتاگون، این حملات، پایگاه‌های شبه‌نظامیان «حزب‌الله عراق»، «گردان‌های سیدالشهدا» و حشد الشعبی در دو طرف مرز عراق و سوریه را هدف قرار داد.

گفتنی است که این دومین اقدام نظامی ارتش آمریکا از زمان روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده و به‌ دستور او علیه مواضع شبه‌نظامیان انجام شده است.

در همین حال، جو بایدن، شامگاه سه شنبه 29 ژوئن، با اعلام اینکه دستور حمله هوایی اخیر به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه و عراق را شخصا صادر کرده، تاکید کرد این حملات به‌منظور محافظت و دفاع از نیروهای آمریكایی، تضعیف و بازدارندگی ایران و نیروهای مورد حمایتش از انجام حملات بیشتر به پایگاه‌های این کشور در عراق انجام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم