بمباران مواضع سپاه توسط آمریکا در واکنش به تهدید روزافزون پهپادهای ایران

جنگنده‌های اف 15 و اف 16 این حملات را علیه اهداف ایرانی انجام دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، دوشنبه 28 ژوئن 2021، دستور حمله به سه پایگاه شبه‌نظامیان مورد حمایت حکومت ایران در مرز عراق و سوریه، که حملات موشکی و پهپادی سپاه قدس علیه نیروهای آمریکایی را هدایت می‌کردند، را صادر کرد.

به گزارش «فارین پالیسی»، این حملات که در واکنش به تهدید فزاینده نیروهای نیابتی حکومت ایران علیه آمریکا و متحدانش و افزایش نفوذ تهران در سوریه و عراق صورت گرفت، ممکن است تیر خلاص را به مذاکرات رو به افول وین برای احیای توافق هسته‌ای 2015 با ایران موسوم به «برجام» بزند.

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» اعلام کرد که از چند هفته قبل روند افزایش حملات گروه‌های نیابتی ایران را زیر نظر گرفته است. یک سخنگوی پنتاگون به «فارین پالیسی» گفت که از ماه آوریل تاکنون شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران حداقل پنج حمله علیه پایگاه‌های آمریکا و ائتلاف در عراق ترتیب داده‌اند. وی افزود که پایگاه‌هایی که دوشنبه مورد اصابت پرتابه‌های آمریکایی قرار گرفت مراکز فرماندهی و کنترل و تدارکات برای هدایت پهپادهای ایرانی بوده است.

جان کربی، سخنگوی ارشد پنتاگون، نیز به «فارین پالیسی» گفت که شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران، «کتائب حزب‌الله» و «کتائب سیدالشهداء»، در این پایگاه‌ها اسلحه و مهمات برای حمله علیه نیروهای آمریکایی ذخیره می‌کردند. یک مقام دفاعی ایالات متحده که خواست نامش فاش نشود گفت که جنگنده‌های اف 15 و اف 16 با ترکیبی از مهمات هدایت‌شونده دقیق این حملات را علیه اهداف ایرانی انجام دادند.

گفتنی است که ژنرال کنت مکنزی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایالات متحده، طی یک رویداد خبری در ماه فوریه تهدید رو به رشد هواپیماهای بدون سرنشین را «مهمترین دغدغه برای توسعه تاکتیکی از زمان پیدایش بمب دست‌ساز در عراق» دانست. مکنزی همچنین ابراز نگرانی کرد که گسترش هواپیماهای بدون سرنشین ارزان‌قیمت می‌تواند برتری ایالات متحده در نظارت و نبرد هوایی را از بین ببرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم