بایدن: تا زمانی‌که در قدرت هستم ایران به سلاح هسته‌ای نخواهد رسید

روسای جمهور آمریکا و اسرائیل بر روابط دوستانه دوجانبه تاکید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، با تاکید بر صدور مجوز حمله هوایی اخیر به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه و عراق گفت تا زمانی که او در راس قدرت است به ایران اجازه دست‌یابی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد.

جو بایدن، روز دوشنبه 28 ژوئن، در نشست خبری مشترک با همتای اسرئیلی خود رووین ریولین، در واشینگتن گفت: «آن‌چه می‌توانم به شما بگویم این است که ایران در زمان من هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد.»

Advertisement

او در رابطه با حملات اخیر ایالات متحده به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در منطقه مرزی عراق و سوریه گفت: «شب گذشته من شخصا دستور حمله را به سایت‌های شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران، که مسئول حملات اخیر علیه نیروهای آمریکا در عراق بوده‌اند، صادر کردم.»

او با رد انتقادات مطرح‌شده در کنگره در رابطه با حمله هوایی اخیر افزود: «حتی کسانی‌ که در کنگره مایل نیستند این مساله را بپذیرند، قبول کرده‌اند که این حرف صحیح است.»

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای ارتش ایالات متحده در چندین حمله هوایی، پایگاه‌های لجستیک و انبار اسلحه و مهمات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در دو طرف مرز عراق و سوریه را هدف قرار داده است.

بر اساس بیانیه پنتاگون، این حملات اقدامی «دفاعی» و در واکنش به حملات پهپادی اخیر شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به اماکن و پایگاه‌های ایالات متحده و کارکنان آن در عراق بوده است.

جو بایدن در ادامه با اشاره به اینکه ایران یکی از موضوعات مورد بحث با رئیس‌جمهوری اسرائیل است، بر ادامه همکاری با تل‌آویو برای ایجاد ثبات در منطقه تاکید کرد.

او ابراز امیدواری کرد که با نفتالی بنت، نخست‌وزیر جدید اسرائیل به زودی دیدار کند.

ریولین نیز پس از این نشست به خبرنگاران گفت که از اظهارات رئیس‌جمهوری آمریکا درباره ایران «رضایت بسیار زیادی» دارد و افزود:‌ «ما دوستان خوبی در کاخ سفید داریم و اسرائیل به‌دلیل منافع مشترک، متحدی بزرگتر از آمریکا ندارد.»

در حالی‌ که ایران و ایالات متحده در حال مذاکره غیرمستقیم برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام هستند، این مذاکرات موجب نگرانی اسرائیل شده است.

یک روز قبل از دیدار بایدن و ریولین، یاییر لاپید، وزیر امور خارجه اسراییل به آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود گفت کشورش در خصوص مذاکرات هسته‌ای با ایران در وین «ملاحظات جدی» دارد. او گفت که باور دارد راه‌ حل درست برای حل و فصل این اختلافات [آمریکا و اسرائیل] گفت‌وگوهای مستقیم و حرفه‌ای است و نه نشست‌های خبری.

آنتونی بلینکن هم گفت آمریکا و اسرائیل درباره ایران تنها در زمینه روش با هم اختلاف دارند و نه درباره هدف و کشورش بر مبنای یک شراکت پایدار با اسرائیل همکاری می‌کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل نیز تهدید کرده بود که کشورش با برجام و بی‌برجام مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم