دیدار پاپ و بلینکن علیرغم سنگ‌اندازی اسقف‌های آمریکایی

پاپ از بازگشت ایالات متحده به توافق آب و هوایی پاریس استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک هفته پس از تلاش اسقف‌های کاتولیک آمریکایی برای ممانعت از حضور رئیس جمهور آمریکا در مراسم عشاء ربانی، «پاپ فرانسیس»، رهبر مسیحیان کاتولیک جهان روز دوشنبه 28 ژوئن 2021 با «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه دولت ایالات متحده، دیدار کرد.

بلینکن پس از دیدارهای جداگانه با کاردینال «پیترو پارولین» و اسقف اعظم «پاول گلگر»، وزرای واتیکان، در یک دیدار خصوصی 40 دقیقه‌ای با پاپ فرانسیس در «کاخ حواری» واتیکان به گفت‌وگو نشست. او بالاترین مقام رسمی دولت ایالات متحده است که بعد از به قدرت رسیدن «جو بایدن» با پاپ دیدار می‌کند.

پیشتر اسقف‌های کلیسای رومی آمریکا به پیش‌نویس سندی رأی داده بودند که بر اساس آن سیاستمداران کاتولیک از جمله «بایدن از حق سقط جنین زنان حمایت می‌کنند، از حضور در آیین عشاء ربانی کلیساها منع می‌شوند. اسقف‌های آمریکا علی‌رغم هشدار واتیکان به بالاگرفتن اختلاف‌نظرها، به سند مذکور رأی دادند.

دیدار آنتونی بلینکن و پاپ فرانسیس
دیدار آنتونی بلینکن و پاپ فرانسیس

ند پرایس، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت: « بلینکن در گفتگوی خود با پارولین و گلگر که در خصوص موضوعات مختلف از جمله حقوق بشر و آزادی مذهب در چین گفتگو کرد.»

متیو برونی، سخنگوی واتیکان هم گفت: «این دیدار در فضایی بسیار دوستانه برگزار شد و به پاپ فرصتی داد تا علاقه و توجه خود به مردم ایالات متحده آمریکا را ابرازکند.

به گزارش «رویترز»، پاپ فرانسیس در این دیدار از بازگشت آمریکا به توافق پاریس درباره آب و هوا استقبال کرد.
واتیکان و دولت «بایدن» در مورد خطرات تغییرات محیط زیستی اتفاق نظر دارند؛ موضوعی که در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ از نقاط اختلاف میان کاخ سفید و واتیکان بود.

ترامپ در آن زمان متهم شد که با برچیدن محدودیت‌ها و مقررات اقلیمی در مورد سوخت‌های فسیلی این خطر را نادیده گرفته است. پاپ فرانسیس که از منتقدان خروج ترامپ از «توافق‌نامه 2015 پاریس» با هدف پیشگیری از گرم شدن کره زمین بود، از بازگشت بایدن به این توافقنامه استقبال کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم