.
.
.

قالیباف: فیلم‌های ضبط‌شده در مراکز اتمی را به آژانس نمی‌دهیم

آژانس: درخواست‌های ما از ایران بی‌پاسخ مانده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران با اشاره به عدم تمدید تفاهم‌نامه میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ادامه بازرسی از مراکز اتمی، از عدم تحویل فیلم‌های ضبط‌شده به آژانس خبر داد.

قالیباف، یک‌شنبه 6 تیر، در جریان جلسه علنی مجلس گفت: «پس از گذشت فرصت سه ماهه‌ای که در قانون لغو تحریم‌ها آمده، هیچ چیزی تمدید نشده و پس از آن نیز هیچ‌کدام از موضوعاتی که در داخل ضبط شده هیچ‌وقت به آژانس داده نشده است.»

پس از تصویب قانون «اقدام راهبردی» در مجلس ایران، که در واکنش به ترور محسن فخری‌زاده صورت گرفت، تهران بازرسی‌های فرا پادمانی آژانس از تاسیسات اتمی خود را ممنوع اعلام کرد.

متعاقب آن رافائل گروسی، دبیر کل آژانس به تهران سفر کرد و تفاهم‌نامه‌ای دو ماهه برای ادامه همکاری‌ها میان دو طرف امضا شد. طبق این توافق، دوربین‌های آژانس مستقر در سایت‌های اتمی ایران به ضبط فعالیت‌های ایران ادامه می‌دهند اما محتویات آنها تا رسیدن به توافق میان ایران و قدرت‌های جهانی در مذاکرات وین نزد ایران محفوظ می‌ماند.

این توافق برای یک ماه دیگر تا پنج‌شنبه 3 تیر، تمدید شد اما پس از آن به دلیل بی‌نتیجه‌بودن مذاکرات وین، ایران به تمدید مجدد آن اقدام نکرد و نماینده ایران در آژانس ادامه توافق با این سازمان نظارتی را برای تهران الزامی ندانست.

علی‌رضا سلیمی، از نمایندگان مجلس ایران در جلسه علنی امروز مجلس با اشاره به پایان تاریخ توافق ایران با آژانس و احتمال تمدید آن از سوی تهران، پرسید: «آیا شورای عالی امنیت ملی در این باره تصمیمی گرفته که از آن اطلاع نداریم؟»

قالیباف در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: «درباره آژانس قبلاً نیز تذکر دادم، الان هم می‌گویم پس از زمان سه ماهه‌ای که گذشت، هیچ چیزی تمدید نشده و پس از آن هیچ کدام از موضوعاتی که در داخل ضبط شده، هیچ‌وقت به آژانس داده نمی‌شود و در اختیار جمهوری اسلامی ایران است.»

آژانس: درخواست‌های ما از ایران بی‌پاسخ مانده است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز جمعه، در بیانیه‌ای از دولت ایران خواست درباره تمدید مهلت نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای این کشور پاسخ دهد.

ساعاتی پس از آنکه واشینگتن هشدار داد عدم تمدید فرایند نظارتی آژانس، تاثیرات منفی روی تلاش برای احیای «برجام» خواهد گذاشت، آژانس نیز اعلام کرد که دولت ایران تا به این لحظه به هیات نظارت هسته‌ای سازمان ملل درباره تمدید قرار با آژانس پاسخی نداده است.

در همین رابطه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت که اگر تهران حاضر نشود توافق نظارتی با آژانس را تمدید کند، این به «دغدغه‌ای جدی» برای مذاکرات احیای برجام تبدیل خواهد شد.

به دنبال سخنان بلینکن، ژان ایو لودریان، وزیرخارجه فرانسه، گفت: «ما کماکان منتظریم تا مقامات ایرانی تصمیمات دشوار نهایی را برای احیای توافق هسته‌ای 2015 بگیرند.»

احتمال توقف کامل مذاکرات وین

عدم توافق تهران و آژانس درباره ادامه نظارت‌های بین‌المللی بر سایت‌های اتمی ایران می‌تواند به فروپاشی مذاکرات وین منجر شود.

تاکنون شش دور از مذاکرات اتمی وین میان ایران و قدرت‌های جهانی انجام گرفته اما هنوز توافقی میان طرف‌ها صورت نگرفته است.

پیشتر نیز یک مقام بلندپایه آمریکایی در رابطه با مذاکرات اتمی وین ضمن اذعان به وجود «اختلافات جدی» گفته بود که اگر اختلافات میان ایران و آمریکا «در آینده قابل پیش‌بینی» حل نشود، ممکن است واشینگتن در رویکرد خود نسبت به ایران تجدیدنظر کند.

این مقام آمریکایی با اشاره به روند کنونی مذاکرات وین، تاکید کرد: «این فرایند برای همیشه باز نخواهد بود.»

آنتونی بلینکن، شنبه در گفت‌وگو با روزنامه «نیویورک تایمز»، خروج آمریکا از مذاکرات وین که بیش از یک ماه از آغاز آن می‌گذرد را بسیار قریب الوقوع دانست و گفت: «اگر ایران به گسترش برنامه اتمی خود ادامه ‌دهد، به‌زودی این برنامه به نقطه‌ای می‌رسد که امکان کنترل و مهار آن غیرممکن می‌شود.»

او، درباره زمان احتمالی خروج دولت بایدن از گفت‌وگوهای هسته‌ای گفت که «نمی‌توانم زمانی برای آن تعیین کنم اما این تاریخ دارد نزدیکتر می‌شود.»

قرار است دور هفتم مذاکرات اتمی وین در روزهای آینده از سر گرفته شود اما تاکنون تاریخ دقیقی برای آن اعلام نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم