.
.
.

بلینکن: توافق تنها در صورت اجرای تعهدات برجامی تهران ممکن است

ژان ایو لودریان: موضع ما در مورد پرونده‌ هسته‌ای ایران مشخص است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در دیدار با ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، درباره احتمال رسیدن به توافق با ایران طی مذاکرات اتمی وین گفت: «ما تنها زمانی با ایران توافق می‌کنیم که به خوبی به تعهداتش در برجام عمل کند.»

بلینکن افزود که «هنوز در آن مرحله قرار نگرفته‌ایم.»

وزیر خارجه آمریکا، درباره نقض تعهدات برجامی از سوی ایران اظهار داشت: «اگر ایران به استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته با سرعت بیشتر ادامه دهد و فعالیت‌های دیگر هسته‌ای مغایر با برجام را در دستور کار قرار دهد، به مرحله‌ای خواهیم رسید که بازگشت به استانداردهای تعیین شده در برجام سخت خواهد بود.»

او به اختلافات عمیق ایران و آمریکا در مورد احیای برجام اشاره کرد و گفت: «همچنان اختلافات مهمی با ایران برای بازگشت به اجرای برجام داریم. تیم‌ ما برای آغاز دور هفتم مذاکرات در روزهای آینده به وین می‌رود. خواهیم دید که آیا این اختلافات قابل رفع شدن است یا نه.»

ایران باید «تصمیم سخت» را بگیرد

همزمان، ژان ایو لودریان، خواستار اتخاذ «تصمیم سخت» از سوی ایران شد و خاطرنشان کرد: «موضع ما در مورد پرونده‌ هسته‌ای ایران مشخص است، انتظار داریم حکومت ایران آخرین‌ تصمیم، بدون شک سخت‌ترین آن، را بگیرد که امکان به نتیجه رساندن گفت‌وگوهایمان و بازگشت هر چه سریعتر به اجرای کامل برجام فراهم شود.»

احتمال از سرگیری مذاکرات در هفته آینده

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات اتمی وین جمعه 4تیر در صفحه توییتر خود پیش‌بینی کرد که دور هفتم گفت‌وگوهای اتمی احتمالا هفته آینده از سر گرفته خواهد شد.

او نوشت که هر چند مطمئن نیست اما به احتمال زیاد این دور از مذاکرات حداکثر تا 4 ژولای (13 تیر) آغاز خواهد شد.

اولیانوف پیشتر پیرامون مذاکرات گفته بود که هیچ ضمانتی وجود ندارد که آمریکا مجددا از برجام خارج نشود.

پایان توافق موقت ایران و آژانس

در همان حال «بلومبرگ»، گزارش داده که ضرب‌الاجل ایران برای تمدید توافق نظارتی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایان رسیده و این نگرانی وجود دارد که ایران اطلاعات حساس درباره فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی‌اش را پاک کند.

مقام‌های ایران تاکید کرده‌اند تنها پس از پایان توافق درباره تمدید آن تصمیم می‌گیرند.

توافق موقت ایران و آژانس که یک ماه پیش تمدید شده بود، دیروز 3 تیر به پایان رسید.

وزیر خارجه آمریکا در مورد عدم تمدید توافق ایران و آژانس گفت: «این امر همچنان یک موضوع بسیار نگران‌کننده است. ما نگرانی خود را به ایران در این زمینه منتقل کرده‌ایم و این مسئله باید هر چه زودتر حل شود.»

تاکنون 6 دور از مذاکرات اتمی در وین میان ایران و قدرت های جهانی برگزار شده است.

پس از برگزاری سیزدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در ایران دور هفتم مذاکرات به تعویق افتاد.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید و اصولگرای ایران با انتقاد از برجام گفته بود که می‌کوشد وابستگی شرایط داخلی به ویژه وضعیت اقتصادی کشور به توافق هسته‌ای را قطع کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم