بریتانیا: حکومت ایران از مجازات سرنگونی هواپیمای اوکراینی مصونیت نخواهد داشت

کانادا گزینه مراجعه به دادگاه لاهه و تحریم مقامات ایرانی را بررسی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، پس از انتشار گزارش دولت کانادا در خصوص نقش مقامات ایرانی پیرامون سقوط هواپیمای اوکراینی، گفت که جمهوری اسلامی از مجازات سرنگونی هواپیمای اوکراینی مصونیت نخواهد داشت.

جانسون شب گذشته در توییتر خود نوشت: «سرنگونی پرواز پی‌اس 752 هواپیمایی بین‌المللی اوکراین فاجعه‌ای بود که می‌شد از آن اجتناب کرد، و ایران باید مسئولیت آن را بپذیرد.»

او افزود: «من همچنان متعهد هستم تا برای اجرای عدالت برای تمام کشته‌شدگان این حادثه با جاستین ترودو و دیگران همکاری کنم.»

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، روز گذشته، در پی اعلام نتایج یک تحقیق کانادایی درباره نقش مقامات ایرانی پیرامون سقوط هواپیمای اوکراینی، تاکید کرد که تصمیم سرنگونی هواپیما توسط مقامات ارشد در تهران گرفته شده است.

ترودو افزود: «مقامات ارشد رژیم تصمیماتی را اتخاذ کردند که منجر به این فاجعه شد، و جهان نباید به آنها اجازه دهد با مصونیت از مجازات، پشت سر تعدادی متهم رده‌پایین پنهان شوند.»

انتقال پرونده به دادگاه بین‌المللی لاهه

نخست وزیر کانادا، از جامعه جهانی خواست که به مقامات ایران اجازه فرار از مجازات ندهند چرا که آنها مسئول فاجعه‌‎ای هستند که به کشته شدن 176 نفر منجر شد.

در همین حال، ترودو در نامه‌ای به خانواده‌ قربانیان پیرامون نتایج گزارش تحقیقاتی مذکور، تاكید كرد كه دولت کانادا همه گزینه‌های موجود از جمله انتقال پرونده به دادگاه بین‌المللی لاهه و احتمال اعمال مجازات علیه مقامات ایرانی را دنبال خواهد كرد.

در گزارش تیم کانادایی از این رویداد که شامل تحقیقات گسترده به مدت 8 ماه و بر اساس شواهد و داده‌های اطلاعاتی انجام گرفته، آمده است که هیچ مدرکی مبنی بر سرنگونی «عمدی» و «از پیش طراحی شده» هواپیمای اوکراینی وجود ندارد. با این حال، گزارش مذکور به هیچ وجه تهران را از پذیرش مسئولیت معاف نمی‌کند، بلکه تاکید شده که مقامات ایرانی نتوانسته‌اند توضیح قانع کننده‌ای از علت حادثه و نقش سپاه پاسداران ایران در سرنگونی هواپیما ارائه دهند.

سقوط هواپیمای اوکراینی
سقوط هواپیمای اوکراینی

مخاطراتی که نادیده گرفته شدند

این گزارش که توسط شبکه «سی‌بی‌سی نیوز» منتشر شد، آمده‌ است: «با توجه به کل اطلاعات موجود، تیم پزشکی قانونی به این نتیجه رسید که مجموعه‌ای از اقدامات و کوتاهی‌ها از سوی مقامات مدنی و نظامی ایران باعث ایجاد وضعیت خطرناکی شد که در آن خطرات آشکار، دستِ کم گرفته شد و جدی گرفته نشدند.»

این گزارش تاکید می‌کند که «بار مسئولیت ارائه پاسخ نهایی در مورد همه جنبه‌های این فاجعه بر عهده ایران است».

پس از انتشار گزارش دولت کانادا، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در توییتر خود نوشت: «سرنگونی پرواز PS752 هواپیمایی بین‌المللی اوکراین فاجعه‌ای بود که می‌شد از آن اجتناب کرد، و ایران باید مسئولیت آن را بپذیرد. من همچنان متعهد هستم تا برای اجرای عدالت برای تمام کشته‌شدگان این حادثه با جاستین ترودو و دیگران همکاری کنم.»

گفتنی است که هواپیمای اوکراینی به شماره پرواز 752 در 8 ژانویه 2020 اندکی پس از پرواز از تهران به مقصد کیف مورد اصابت دو موشک سپاه پاسداران قرار گرفت و در نزدیکی شاهدشهر تهران سقوط کرد و تمام 176 سرنشین این هواپیما کشته شدند.

این هواپیما در شرایطی مورد اصابت قرار گرفت که تنش ایران و آمریکا در پی حملات موشکی تهران به یک پایگاه آمریکایی در عراق با هدف انتقام از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس شدت گرفته بود.

سپاه پاسداران پس از چند روز تکذیب و پنهان کاری بالاخره به سرنگونی هواپیمای مذکور توسط دو موشک اذعان کرد اما ادعا نمود که سامانه پدافندی سپاه، هواپیما را موشک پنداشته و آن را مورد هدف قرار داد.

خانواده قربانیان با رد ادعاهای مقامات ایرانی، آنها را مسئول این فاجعه دانسته و خواستار محاکمه علنی فرماندهان سپاه شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم