واشینگتن: هیچ توافق موقتی با تهران درباره رفع تحریم‌ها نشده است

مسئول ارشد وزارت امور خارجه آمریکا: هنوز به چارچوب جامعی برای توافق نرسیده‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مسئول ارشد وزارت امور خارجه آمریکا، در گفت‌وگو با «العربیه»، تاکید کرد که هیچ توافق موقتی با تهران درباره رفع تحریم‌ها صورت نگرفته است.

این مقام ارشد، پنج‌شنبه 3 تیر، در پاسخ به سوال خبرنگار «العربیه» که پرسید ایالات متحده دقیقاً در چه موردی با ایران توافق کرده‌، آیا چیزی فراتر از چارچوب کلی و مسائل فنی است؟ گفت: «وقتی می‌گویم تا وقتی سر همه چیز توافق نشود هیچ توافقی صورت نمی‌گیرد، دقیقاً منظورم همین بود. بنابراین این به‌عنوان یک چارچوب نیست.»

مسئول ارشد وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفت: «ما هنوز در حال مذاکره درباره همه موضوعات هستیم، از جمله موضوع محدودیت تحریم‌ها، و یا گستره مراحلی بازگشت منظم ایران به تعهدات هسته‌ای.»

او در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه آیا بیانیه‌هایی را که جمهوری اسلامی صادر می‌شود که می‌گوید ایالات متحده با ایران بر سر تحریم‌های «بیت» به توافق رسیده می‌بینند و آیا این بیانیه‌ها جنبه‌ تبلیغاتی دارد و به‌دنبال کشاندن دولت آمریکا به جایی است که آنها می‌خواهند، گفت: «همه اینها هنوز در حال بحث است و بنابراین ما در مورد هیچ موردی توافق موقت انجام نداده‌ایم. ما هنوز در حال کار کردن روی همه این موضوعات هستیم و این شامل موارد تحریم است که شما به آن اشاره کردید.»

این مقام ارشد در ادامه افزود: «دوباره تاکید می‌کنم، من قرار نیست علنی مذاکره کنم، اما در این مرحله، ما باید مذاکره را ادامه دهیم تا ببینیم آیا می‌توانیم به یک بسته جامع رضایت‌بخش برسیم و ما هنوز به این مرحله نرسیدیم.»

اظهارات این مقام ارشد در حالی عنوان می‌شود که محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز چهارشنبه مدعی شد که «مذاکرات وین خیلی پیشرفت کرده است. بر تمام مسائل اقتصادی توافق شده که تحریم‌ها برداشته شود.»

به گفته واعظی، حدود 1040 تحریم مربوط به دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، طبق این توافق برداشته خواهد شد و در رابطه با تحریم افراد و دستگاه‌های مربوط به بیت خامنه‌ای هم توافق شده برداشته شود.

او همچنین مدعی شد: «الان بحثی در رابطه با بانک، بیمه، نفت و کشتیرانی نداریم. همه این‌ها توافق شده است.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا، آبان سال 98، 9 شخص حقیقی مرتبط با رهبر جمهوری اسلامی ایران، و همچنین ستاد کل نیروهای مسلح را تحریم کرد. مجتبی خامنه‌ای فرزند رهبر جمهوری اسلامی، محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر، وحید حقانیان معاون «امور ویژه» بیت، ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری جدید ایران، علی اکبر ولایتی مشاور امور بین‌الملل خامنه‌ای و غلامعلی حداد عادل مشاور رهبر جمهوری اسلامی در این فهرست از تحریم‌های آمریکا قرار دارند.

مقامات جمهوری اسلامی تا کنون بارها از رسیدن به توافق‌هایی برای رفع تحریم‌ها خبر داده‌اند. پیشتر حسن روحانی مدعی شد که در جریان مذاکرات هسته‌ای وین بخش‌های اصلی تحریم‌ها برداشته شده و ایران تنها منتظر توافق کامل برای لغو عملی آنها است.

تاکنون شش دور از مذاکرات اتمی وین انجام شده و قرار است در چند روز آینده دور هفتم این مذاکرات پیگیری شود.

خامنه‌ای، لغو راستی‌آزمایی شده همه تحریم‌ها را پیش شرط بازگشت ایران به تعهدات برجامی عنوان کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید